Mačky ovládli zákopy na Ukrajine. Vojakom pomáhajú so psychikou aj peniazmi

Reklama
Snímky ukrajinského vojaka s jeho kocúrom Shaybom. Zdroj: Instagram/shaybaboy

Na druhej strane, vojnové vravy, v tábore ruských inváznych síl, sa najprv mačaciu módnu vlnu na ukrajinských sociálnych sieťach snažili využiť ako znak slabosti nepriateľa. Dlho to však nevydržalo a ruské spravodajské kanály začali prichádzať s podobnými príbehmi.

Rusi z mesta Orjol, ležiaceho asi 160 kilometrov od hraníc s Ukrajinou, poslali na bojisko mačku Marušu. „Pomôže vojakom s morálkou, ochráni ich pri odpočinku a bude strážiť dodávky potravín. Sme si istí, že odvedie svoju službu a vráti sa v poriadku domov,“ uviedlo ruské ministerstvo pre mimoriadne udalosti.

Mačky sa stali aj nástrojom propagandy. Ruskí vojaci povedali, že sa musia na fronte starať o zúbožené zvieratá, ktoré Ukrajinci opustili. „Už si život bez neho ani nedokážeme predstaviť. Spoločne s vojakmi sa zúčastňuje taktických porád, ochutnáva jedlo a drží aj pravidelné hliadky,“ chválili v jednej z reportáží serveru VN.ru ruskí vojaci kocúra s prezývkou Copter.

Denník Moskovskij komsomolec priniesol srdcervúci príbeh mačky menom Bullet, ktorá sa vždy usadí na helme veliteľa motorizovanej jednotky a varuje ho pred mínami a blížiacou sa paľbou nepriateľa. Iný server ponúkol terapeutický pohľad na armádne zvieratá. „Ich pradenie má na nás upokojujúce účinky, cítime sa potom ako doma,“ opísal jeden z vojakov.

Rusi napokon využili mačaciu propagandu už v roku 2014 po obsadení Krymu a výstavbe mosta cez Kerčský prieliv o štyri roky neskôr. Kocúr Mostik sa objavoval v ruských štátnych televíziách a stal sa symbolom anexie, pripomína server The Washington Post.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie