Stretnutie Oskara Rózsu a Lukáša Machalu v Londýne s obžalovaným Danielom Bombicom vyvolalo búrlivé reakcie. Tie opätoval aj Machala, ktorý žiada ospravedlnenie.
Za kontroverzné stretnutie si vyslúžil kritiku a výzvu na odvolanie. Uplynulý víkend sme priniesli informáciu, že Slovenské protifašistické hnutie (SPH) zverejnilo na svojej stránke iniciatívu, v ktorej vyzýva na odvolanie generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáša Machalu, ako aj šéfky rezortu Martiny Šimkovičovej.
Váš čas sa radikálne kráti
SPH vtedy upozornilo na Machalov súhlas s prejavmi extrémizmu. Machala vycestoval na služobnú cestu do Londýna, kde mu spoločnosť robil hudobník Oskar Rózsa, ktorého meno je momentálne v médiách prepierané v súvislosti s novou verziou slovenskej hymny.
Okrem toho si vyslúžil kritiku aj za arogantné video, v ktorom poslal odkaz všetkým, že nová hymna síce nie je pre všetkých, ale len pre určitú skupinu ľudí. „Bez ohľadu na to, ako hlasno škriekate. Váš čas sa radikálne kráti. Tak, prosím, zalezte do vašich dier,“ povedal Rózsa.
Aby toho nebolo málo, Machala sa s Rózsom stretli s obžalovaným extrémistom Danielom Bombicom, ktorého na sociálnych sieťach poznajú pod prezývkou Danny Kollár. Na spoločnej fotke mali ukazovať tajné neonacistické gesto, na čo upozornilo SPH, ako aj opoziční poslanci.
SPH vysvetlilo použitie neonacistické symbolu „Biela sila“ (White Power) Bombicom. „Tento symbol, ktorý spája palec a ukazovák do kruhu s ostatnými prstami zdvihnutými hore a zvykne byť sprevádzaný žmurknutím jedného oka, sa stal obľúbeným znakom neonacistov. Ide o symbol pochopený len medzi zasväteným a nie vždy zrejmý pre širšiu verejnosť. Používa sa ako spôsob vzájomnej identifikácie extrémistických skupín bez toho, aby sa vnímal ako priama propagácia nenávistných myšlienok s bezprostrednými právnymi dôsledkami,“ píše SPH na sociálnej sieti.
Žiada ospravedlnenie
Reakcia na seba nenechala dlho čakať a Machala ostal z kritiky šokovaný, na čo obratom zareagoval. „Som šokovaný, ako bývalý politik a diplomat Peter Weiss, bývalý politik Boris Zala a bývalý riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev majú chabé znalosti z toho, čo znamená pojem neonacizmus,“ povedal Machala pre Plusku. Pravá ruka ministerky kultúry tvrdí, že „neonacizmus do dnešného dňa nemá ustálenú a všeobecne akceptovanú definíciu“.
Machala obhajoval nielen použité gesto, ale pripomína prezumpciu neviny. „V prípade pána Daniela Bombica je zatiaľ známe len toľko, že je obžalovaný z extrémizmu, nebezpečného prenasledovania, ohovárania a nebezpečného elektronického obťažovania. Sú vydané medzinárodné zatýkacie rozkazy a trestné konanie stále prebieha. Teda nie je ukončené.“
Na symbol, ktorý ukazoval Bombic sa vyjadril, že „uvedené gesto je medzinárodne uznávaný symbol ,OK’, teda ,všetko je v poriadku’. Okrem toho obsahuje ho každý smartfón na svete,“
Zdieľal tiež názor, že jediná istota v symboloch ostáva vo „vztýčenom prostredníku“. Žiada tak každého o verejné ospravedlnenie Bombicovi, Rózsovi a v neposlednom rade aj sebe za verejné ohováranie a obvinenia, ktoré nie sú ničím podložené.
Rózsa pre Plusku reagoval na informácie v médiách. „Neviem či sa odo mňa očakáva, že budem donekonečna filtrovať nezmyselne, častokrát veľmi hrubé, diskriminačné a ponižujúce útoky na moju osobu, moju prácu a že budem trpezlivo vysvetľovať poctivý zámer a jeho výsledky ľuďom, ktorí sú od počiatku celej kauzy nenávistní, ješitní a zlí.“
SPH v tlačovej správe vyzvalo na odvolanie Machalu, k čomu sa tiež pridáva opozičná SaS, ktorá odsudzuje akékoľvek prejavy extrémizmu.