Stretnutie vysokého štátneho úradníka v Londýne s odsúdeným Bombicom je neakceptovateľná a znepokojujúce sú aj vyjadrenia menovaného skladateľa Oskara Rózsu.
Slovenské protifašistické hnutie (SPH) zverejnilo na svojej stránke iniciatívu, v ktorej vyzýva na odvolanie generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáša Machalu, ako aj šéfky rezortu Martiny Šimkovičovej. SPH upozornilo na Machalov súhlas s prejavmi extrémizmu.
Propagácia nenávistných myšlienok
Na sociálnych sieťach koluje fotografia Machalu, na ktorej je odfotený spoločne s Oskarom Rózsom, okolo ktorého je veľký rozruch v médiách v súvislosti s úpravou štátnej hymny. Tretím menovaným je Daniel Bombic (Danny Kollar), ktorého obžalovali za extrémizmus a momentálne sa nachádza v Londýne. Tam za ním vycestovali Machala s Rózsom.
SPH vysvetľuje použitie neonacistické symbolu „Biela sila“ (White Power) Bombicom. „Tento symbol, ktorý spája palec a ukazovák do kruhu s ostatnými prstami zdvihnutými hore a zvykne byť sprevádzaný žmurknutím jedného oka, sa stal obľúbeným znakom neonacistov. Ide o symbol pochopený len medzi zasväteným a nie vždy zrejmý pre širšiu verejnosť. Používa sa ako spôsob vzájomnej identifikácie extrémistických skupín bez toho, aby sa vnímal ako priama propagácia nenávistných myšlienok s bezprostrednými právnymi dôsledkami,“ píše SPH.
Podľa hnutia sa týmto symbolom vyjadruje nadradenosť bielej rasy, ktoré „neonacistická komunita pozitívne vyhodnotí a pritom sa spolieha na komplikované dokazovanie použitia tohto rasistického symbolu pred súdom.“
Z dávnejších incidentov vyzdvihlo SPH besnenie masového vraha Brentona Tarranta, ktorý na základe rasovej neznášanlivosti zavraždil 50 ľudí na Novom Zélande a tento symbol taktiež použil.
„Symbol vedome a opakovane propaguje aj Daniel Bombic pri viacerých verejných vystúpeniach a na fotografiách s rôznymi hosťami, vrátane štátnych úradníkov a umelcov pracujúcich na štátnych zákazkách,“ ozrejmuje hnutie.
Okamžité odvolanie
Stretnutie vysokého štátneho úradníka v Londýne s odsúdeným Bombicom je neakceptovateľná a znepokojujúce sú aj vyjadrenia menovaného skladateľa Oskara Rózsu, ktorý hanlivým spôsobom rozdelil občanov Slovenska podľa ich presvedčenia či hodnôt. Vo videu „nenávistne útočí na dúhovú komunitu spôsobom, ktorý pripomína výrazy fašistických radikálov za Slovenského štátu proti Židom,“ dodáva hnutie.
Taktiež je neprijateľné, aby sa slovenská hymna zneužívala na šírenie nenávisti či rozdeľovanie spoločnosti, navyše osobou, ktorej bol projekt zverený do rúk. Ako sme nedávno informovali, Rózsa dostal za zákazku 20-tisíc eur z celkových viac než 46-tisíc eur, ktoré sú vyčlenené na projekt. Orchester, ktorý hymnu nahrával, nedostal ani cent.
Tŕňom v oku SPH je dávnejšie vyjadrenie šéfky rezortu kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorá hovorila o problémoch nerodenia sa detí pri bielej rase. „Európa vymiera. Nerodia sa nové deti, lebo je tu pretlak LGBTI. A zvláštne je, že pri bielej rase,” povedala Šimkovičová.
V stanovisku SPH sa ďalej píše, že „na základe uvedených skutočností vyzývame vládu SR ako aj strany vládnej koalície Smer-SD a Hlas-SD, aby zaujali jasný postoj voči prejavom extrémizmu. Okamžité odvolanie Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu z vedenia Ministerstva kultúry SR je za tejto situácie nevyhnutné. Ak tak vláda neurobí, je to jasný signál, že toleruje extrémizmus a podporuje jeho šírenie. Rovnako vyzývame orgány prokuratúry, aby konali tak ako si to zákon a naše ústavné zriadenie vyžaduje.“
Hnutie na záver dodáva, že prejavy neonacizmu nesmú byť v krajine tolerované. „Okrúhle výročia Slovenského národného povstania a vypálenia a vyvraždenia obcí fašistami si nevyžadujú len marketingové gestá, ale jasné a konkrétne kroky na ochranu demokratických hodnôt.“