„Technológií, ktoré pracujú s guľatosťou Zeme je neúrekom. Z Ameriky sa do Japonska nelieta cez Európu. Pri navigácií používame GPS vďaka satelitom, ktoré krúžia okolo Zeme, podobné zas Zem nafotili z vrchu a vytvorili systém voľne dostupných máp. Tie sa, mimochodom, dajú verne prekresliť na glóbus, nie však na plochú mapu,“ vysvetľuje.
„Ak chcete siahnuť po trochu veľkolepejšom projekte, môžete si spraviť stratosférický balón. Ten vyletí do výšky desiatok kilometrov a pošle vám fotky, z ktorých ju guľatosť Zeme očividná,“ doplnil Kováčik.
Machala sa bráni
Machala vo svojom stanovisku na sociálnej sieti Telegram skritizoval redaktora relácie Reportéri Petra Žatka. „Jeho úlohou bolo zo mňa urobiť konšpirátora a polovzdelaného blba z SNS. Chyba, jednak nie som členom žiadnej politickej strany, jednak nie som žiadny konšpirátor. Nevadí, RTVS ma opäť oklamala a urobili si zostrih toho, čo sa im v reportáži “hodilo do krámu”.“
Machala podľa svojich slov len poukazoval na možnosť slobodnej diskusie aj na kontroverzné témy. „Chlapci a dievčatá asi zabudli, že tiež mám vyštudovanú žurnalistiku a novinárčine rozumiem. Manipulatívne techniky, ktoré každý deň používajú, môžu skúšať na neznalých veci. Nie som utlocitný ani vzťahovačný, tu ide o princíp. RTVS aj touto reportážou ukázala, že je na míle vzdialená od objektívnej žurnalistiky, ktorou sa tak radi jej vedenie a redaktori oháňajú,“ doplnil Machala, ktorý už s RTVS odmieta komunikovať.