fbpx

Lyžiarske strediská si robia zásoby snehu, aby odolali globálnemu otepľovaniu. Bieleho zlata je čoraz menej

Na snímke vľavo lyžiarske stredisko a jeho návštevníci. Fotografia vpravo ukazuje Fínske stredisko Levi, ako uskladňujú sneh počas teplých mesiacov. Zdroj: pixabay.com, Oy Levi Ski Resort Ltd

V talianskej Cervinii sa toto leto na piatich veľkých kopcoch pokrytých bielym matracom skladoval sneh, aby sa vytvoril základ pre novú zjazdovku Svetového pohára, ktorá sa začínala vysoko na ľadovci Theodul nad švajčiarskym Zermattom a potom sa prehnala cez hranice a spustila sa do cieľa na talianskej strane, na ktorý dohliadala impozantná pyramída Matterhornu.

V rakúskom Kitzbuheli, kde sa konajú neslávne známe preteky v zjazdovom lyžovaní Hahnenkamm, sa od roku 2015 využíva snehové hospodárstvo na prípravu zjazdovky č. 71 (Resterkogel) na začiatok lyžiarskej sezóny. Snežný sklad je umiestnený priamo na chránenej zjazdovke, aby sa obmedzila preprava, a obsahuje približne 30 000 metrov kubických snehu uloženého pod izolovanými krytmi.

Vo švajčiarskom Davose sa zasnežovanie využíva na vytvorenie 4-kilometrovej bežeckej trate, ktorá je otvorená do konca októbra. Približne 20 000 metrov kubických strojovo vyrobeného snehu, ktorý je tvrdší a kompaktnejší ako prírodný sneh, a preto sa lepšie konzervuje, sa vytvorí v decembri alebo januári predchádzajúceho roka, keď je najchladnejšie počasie, a zasype sa drevnou štiepkou a potom sa na jeseň rozprestrie, pričom zostane približne 80 %. Trať je otvorená pre profesionálov aj amatérov a je možné si rezervovať časové intervaly.

„Je veľmi obľúbená u profesionálnych bežcov na lyžiach a na skorý tréning sem chodia lyžiari možno z 12 krajín,“ povedal Samuel Rosenast, vedúci oddelenia komunikácie Davosu.

Záchrana ľadovcov

V Severnej Amerike strediská zachytávajú vetrom naviaty sneh pomocou siete plotov, aby ho mohli rozviesť do iných častí lyžiarskej oblasti, ale stále využívajú tohtoročné zásoby, ktoré sa v lete roztopia späť do povodia. Švajčiarske stredisko Laax využíva snežné hospodárstvo na ochranu svojho ohrozeného ľadovca Vorab, ktorý by podľa predpovedí odborníkov mohol zmiznúť v najbližších 30 – 35 rokoch, ak bude globálne otepľovanie spôsobené človekom pokračovať rovnakým tempom.

Sneh sa na ľadovec rozmiestňuje v máji a až do septembra sa pokrýva izoláciou, aby sa spomalilo topenie ľadu a zachovali sa základy vleku, ktorý slúži lyžiarskym tratiam. „Zakrytie častí ľadovca a nahromadenie veľkého množstva snehu na jar nám umožňuje otvoriť ľadovec pre zimné športy o niečo skôr na jeseň, pretože nepotrebujeme rovnaké množstvo nového snehu, ktorý by padal z oblohy,“ povedal hovorca Laax.

Na juhovýchode Švajčiarska glaciológovia Felix Keller a Johannes Oerlemans prostredníctvom pilotnej štúdie z roku 2017 a následného počítačového modelovania zistili, že pokrytie časti rýchlo sa obnovujúceho ľadovca Morteratsch strojovo vyrobeným snehom by mohlo spomaliť rýchlosť jeho topenia a za vhodných podmienok by mohlo dokonca viesť k rastu ľadovca o 10 rokov.

Ide o to, že nad jeden štvorcový kilometer ľadovca s najväčším sklonom k topeniu sa umiestni mriežka z posypových zariadení využívajúcich podobnú technológiu ako snehové delá a bude sa neustále kropiť trvalo udržateľným umelým snehom. Projekt známy pod názvom MortAlive sa začal realizovať vo februári 2021 a je vo fáze získavania finančných prostriedkov a vývoja, ale kritici tvrdia, že ide o nálepkové riešenie, keď skutočnou nápravou je zastavenie klimatických zmien spôsobených človekom.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie