Herec Lukáš Hoffmann (†48) nedávno tragicky zomrel v hrozných podmienkach na okraji Bratislavy. Po čase sa opäť vrátil k drogovej závislosti, skončil na ulici a nakoniec zomrel osamelý v stane na mieste určenom pre bezdomovcov. Jeho rodina sa k nemu nehlásila, a tak hrozilo, že jeho posledná rozlúčka nebude dôstojná.
Jeho život bol plný vzostupov a pádov. V minulosti bol drogovo závislý, ale pred 20 rokmi sa mu podarilo uniknúť z tohto pekla. Keď bol čistý, účinkoval v projektoch televízie Joj a na nejaký čas sa stal tvárou kampaní proti drogovej závislosti. Mnohí ho vnímali ako symbol nádeje a druhej šance. Lukáša Hoffmanna († 48) poznala verejnosť z televíznych projektov Panelák a Mafstory, píše portál 1.pluska.sk.
Opäť podľahol drogám
Dokonca navštevoval základné a stredné školy, kde prednášal o prevencii. Pred šiestimi rokmi však opäť podľahol závislosti a už sa z nej nedokázal dostať. Ako sme už informovali, v stredu (18. decembra 2024) ho našli mŕtveho.
Nehybné telo Hoffmanna objavili policajti bez známok života v stane na Panónskej ceste v Bratislave. Toto miesto je známe svojou nečistotou a odpadkami, je útočiskom bezdomovcov. Zomrel v kríkoch, obklopený špinou, neporiadkom a použitými injekčnými striekačkami.
Aj napriek životu na ulici bol aktívny na sociálnej sieti TikTok. Po rokoch strávených ako bezdomovec sa výrazne zmenil. Z muža s mohutnou postavou sa stal troska. Vo videách, ktoré zverejnil v októbri, ďakoval svojim blízkym. V komentároch začali ľudia špekulovať, či to nebolo jeho rozlúčenie so životom. „Znie to tak, akoby tušil, že sa mu niečo stane,“ napísal jeden z užívateľov.
Neistý pohreb
Jeho rodina sa k nemu už dlhšie neozývala. Jeho matka, ktorá v roku 2011 napísala knihu o jeho živote, nedávno zomrela. Lukášova expartnerka Martina, matka jeho syna, ho opustila, keď opäť podľahol drogám. Podľa dostupných informácií mal herec aj ďalších dvoch synov. Keďže zomrel ako bezdomovec, bolo nejasné, kto sa postará o jeho pohreb.
„Pri úmrtí ľudí bez domova na území mestskej časti postupuje samospráva podľazákona o pohrebníctve § 30, ktorý hovorí: ,Ak do 96 hodín od úmrtia nikto nezabezpečí pochovanie alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do siedmich dní od úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu.´ Inými slovami, ak sa k zosnulej osobe do 4 dní nikto z rodinných príslušníkov neprihlási alebo ak polícia nezistí do 7 dní jej totožnosť, mestská časť je povinná zabezpečiť jej pohreb, a to bez akejkoľvek účasti. Pohreb (pochovanie do zeme/spopolnenie) a všetky administratívne úkony zabezpečuje vysúťažená pohrebná služba. O pochovanie zosnulej osoby žiada mestskú časť nemocnica,“ vysvetlila hovorkyňa mestskej časti Petržalka, Mária Halašková.
„V prípade pána Hoffmanna sa ozval Miestny úrad v Petržalke. Nahlásili nám, že sa k nemu nikto nehlási a mestská časť nám zadala objednávku. Riešime sociálny pohreb, čo znamená spopolnenie za čo najnižšie náklady. Následne sa urna dostane buď k nám na pohrebnú službu, alebo do krematória, kde môže zostať dva roky. Ak sa počas tejto doby nikto neozve, požiadame o spoločné rozptýlenie na rozptylovej lúke,“ uviedol Ladislav Stríž, predseda Slovenskej asociácie pohrebníctva a kremačných služieb. Podľa dôverného zdroja sa však rodina nakoniec prihlásila a o pohreb sa postaral Lukášov otec. Miesto jeho posledného odpočinku však zostáva neznáme.