Skupina vedcov zo spoločnosti Sierra Space dosiahla prelom v prípravách na kolonizáciu vesmíru. Vyvinuli spoľahlivú metódu na výrobu kyslíka na Mesiaci. Ten je potrebný nielen na dýchanie astronautov, ale napríklad aj na výrobu paliva. Rovnaký prielom sa podaril aj Číne, ktorá už systém otestovala na svojej vesmírnej stanici.
Vedci z americkej spoločnosti Sierra Space prišli s novým vynálezom. Spoločnosť zaoberajúca sa leteckými teóriami pracuje na zariadení, ktoré by mohlo výrazne uľahčiť a zlacniť kolonizáciu Mesiaca. Dokáže totiž vyrábať niečo, čo budú ľudia na Mesiaci nevyhnutne potrebovať, píše portál tn.nova.cz.
Zariadenie, ktoré je zatiaľ len prototypom, je jedinečné tým, že dokáže vyrábať životodarný kyslík z mesačnej pôdy. Nepotrebuje takmer nič, čo by pochádzalo zo Zeme. Vedci testovali zariadenie na zmesi skál a prachu, aby simulovali mesačné prostredie.
Na výrobu kyslíka vedci najprv zohriali horninu na viac ako 1650 stupňov Celzia pomocou prístroja. Potom do zmesi pridali reaktanty, ktoré spôsobili, že hornina uvoľnila molekuly kyslíka. Spoločnosť to považuje za dôkaz, že jej metóda môže fungovať.
Spoločnosť uskutočnila prvé úspešné testy minulé leto, ale najväčší test nového zariadenia ešte len príde. „Tu na Zemi sme už vyskúšali všetko, čo sa vyskúšať dalo. Ďalším krokom sú testy na Mesiaci,“ povedal pre BBC programový manažér Sierra Space Brant White. Reaktor spoločnosti bude súčasťou misie Artemis, ktorá má po rokoch opäť vyslať ľudí na Mesiac, uvádza portál Inc.
Výroba kyslíka vo vesmíre je kľúčová z niekoľkých dôvodov. Prvým je zabezpečenie zásobovania astronautov vzduchom, ale kyslík má aj iné využitie. Je potrebný na výrobu paliva. White hovorí, že ak by sa raketové palivo dalo vyrábať na Mesiaci, znížili by sa náklady na cestu späť na Zem o desiatky miliárd.
Sierra Space nie je jediná, ktorej sa tento obdivuhodný vynález podaril. Čína tiež experimentuje s výrobou kyslíka vo vesmíre. Tamojší vedci sa inšpirovali fotosyntézou, procesom, pri ktorom rastliny premieňajú oxid uhličitý na kyslík.
Číňania svoju metódu testovali na vlastnej vesmírnej stanici Tiangong, kde od roku 2015 experimentujú s rastom rastlín vo vesmíre. V sérii rôznych experimentov sa im podarilo vyrobiť kyslík v bezváhovom stave, ako aj raketové palivo, informuje South China Morning Post.