fbpx

Ďalší významný živočích je na pokraji vyhubenia. Všetko kvôli ľudskej činnosti

Na snímke vľavo kožatka veľká, vpravo ilustračná snímka odpadkov v mori. Zdroj: IOSEA Marine Turtles, freepik.com

Vyššie teploty nielenže nútia niektoré druhy putovať do väčšej vzdialenosti, ale môžu tiež viesť k tomu, že sa zvieratá sťahujú v inú ročnú dobu. To môže znamenať, že prídu o korisť alebo partnera pre rozmnožovanie.

Jedným z typických príkladov sú narvaly. Tieto bájne vyzerajúce morské tvory, známe svojimi špirálovitými rohmi, ktoré sú vlastne extrémne predĺženým zubom, trávia leto v pobrežných oblastiach bez ľadu, a potom migrujú na juh do hlbších arktických vôd. Vedci ale zistili, že s otepľovaním oceánov, kvôli ktorému sa morský ľad rozširuje z roka na rok neskôr, narvaly svoju cestu na juh odkladajú. Riskujú tak, že ak na jeseň more bleskovo zamrzne, uviaznu v ľade bez otvorov, ktorými by mohli dýchať.

Globálne otepľovanie môže tiež zničiť biotopy, napríklad koralové útesy. Svetelný smog potom zvyšuje riziko migrácie niektorých druhov, predovšetkým vtákov. Správa uvádza, že v chicagskej budove McCormick Place na brehu Michiganského jazera bolo od roku 1978 nájdených cez 40 000 mŕtvych vtákov, ktorí do nej narazili, pretože ich prilákalo svetlo z okien.

Niektoré hromadné uviaznutia veľrýb podľa odborníkov súvisia so zvukovým znečistením, zatiaľ čo znečistenie plastmi je spájané s vyššou úmrtnosťou veľkých sťahovavých morských vtákov albatrosov.

Tvory, ktoré sa vydávajú na pozoruhodné migračné cesty po zemeguli, pritom hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní krehkej ekologickej rovnováhy na Zemi. „Tieto zvieratá sú predovšetkým súčasťou ekosystémov, v ktorých sa vyskytujú,“ povedala CNN výkonná tajomníčka CMS Amy Fraenkelová. „Máme mnoho dôkazov, že pokiaľ tieto druhy zmiznú alebo ich bude ubúdať, bude to mať dosahy na dané ekosystémy, a tie nebudú pozitívne,“ dodala.

Zoberme si napríklad netopiere. Môže byť ťažké myslieť na nich ako na tvory, ktoré robia svet krajším miestom. Ale tie, ktoré migrujú, hrajú kľúčovú úlohu ako opeľovače obrovského množstva plodov a kvetov – podľa správy CMS opeľujú viac ako 500 druhov kvitnúcich rastlín. Netopiere tiež roznášajú semená, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé lesy, a regulujú šírenie hmyzu tým, že ho obrovské množstvo zjedia. Ale tieto lietajúce cicavce ohrozuje odlesňovanie, ktoré ničí ich životné prostredie, a tiež lov – ich mäso je v niektorých krajinách považované za delikatesu. Netopiere navyše rozptyľuje hluk a znižuje ich efektivitu lovu.

Štúdia ale priniesla aj dobré správy. Pozitívny vývoj zaznamenala u 14 druhov, vrátane vráskavcov obrovských a keporkakov. Celkovo je však situácia alarmujúca. „Táto správa nám jasne ukazuje, že neudržateľné ľudské aktivity ohrozujú budúcnosť sťahovavých druhov – tvorov, ktoré nielenže fungujú ako indikátory zmien životného prostredia, ale hrajú aj neoddeliteľnú úlohu pri udržiavaní zložitých ekosystémov našej planéty,“ uviedla Inger Andersenová, výkonná riaditeľka Programu OSN pre životné prostredie.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie