„Mestská rada o takých veciach nepremýšľa. Sme svedkami výrubu stromov a kopania v parkoch,“ doplnil s tým, že v štvrti nie je žiadny park či iné veľké námestie. „Toto je jediné námestie, ktoré máme. Keby ho zničili, bola by to katastrofa,“ dodal Rey.
Ničenie väzieb s prírodou
Ekologickí aktivisti upozorňujú, že nedostatok vegetácie a prevaha betónu v centre mesta spôsobuje nežiaduci efekt tepelného ostrova. Podľa vlaňajšieho prieskumu je mestské centrum Madridu jedným z najextrémnejších tepelných ostrovov na svete s teplotami o 8,5 stupňov Celzia vyššími ako v okolí na vidieku.
„Rokmi sme varovali pred rastom neodôvodnených a spackaných výrubov a pred úhynom mestských stromov, ktoré nie sú počas stavebných prác riadne chránené,“ povedal Jesús Martín Hurtado, architekt a tlačový hovorca konfederácie Ekológovia v akcii.
„Riadenie na všetkých úrovniach sa musí zlepšiť, tieto veci treba brať vážne,“ doplnil. Upozornil aj na zmenu klímy a stratu biodiverzity. „Ak budeme pokračovať v ničení našich väzieb s prírodou, mesto bude čoraz menej obývateľné,“ spomenul.
Regionálna vláda a mestská rada naďalej tvrdia, že sa zaviazali k ochrane životného prostredia a že všetky práce sú v súlade s príslušnými zákonmi. Uvádzajú tiež, že budú vysadené tisíce náhradných stromov.
Podľa hovorcu regionálnej vlády je predĺženie metra vo verejnom záujme a ide o jeden z najambicióznejších, najviac inovatívnych a transformačných dopravných projektov v regióne. Navyše urýchli prechod na ekologickú dopravu, uzatvára The Guardian.