V Madride sa v posledných týždňoch konajú protesty kvôli stromom, ktoré majú tamojšie úrady v pláne vyrúbať kvôli rozšíreniu jednej z liniek metra. V ohrození sú okrem iného aj pamätné stromy zapísané na zozname UNESCO. Miestni obyvatelia upozorňujú, že úrady neberú v prípade výrubu ohľad na názory či potreby ľudí, informoval denník The Guardian.
Intenzívne debaty a protesty ohľadom výrubu stromov sa konali už vlani. Obyvatelia a ekologické skupiny sa vtedy postavili proti plánom na vyrúbanie viac ako tisícky stromov v dvoch parkoch na juhozápade Madridu. Kampaň síce presvedčila regionálnu vládu, aby znížila počet stromov, ktoré mali ísť k zemi, na polovicu, avšak zvuk motorových píl sa nad Madridom nesie ďalej.
Na zozname UNESCO
Kvôli predĺženiu jednej z liniek metra sú teraz v ohrození stromy zapísané na zozname dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Národného múzea Prado a parku Retiro. Kvôli renovácii podzemného parkoviska aj viac ako polovica z 54 stromov na námestí Plaza de Santa Ana v centre mesta.
Bez konzultácie s miestnymi
Aktivisti argumentujú, že regionálna vláda aj mestská rada presadzujú projekty bez toho, aby ich jej členovia konzultovali s obyvateľmi mesta a skúmali iné a lepšie možnosti. Susana de la Higuerová zo susedského združenia Pasillo Verde Imperial uviedla, že hoci protesty v minulom roku zachránili päťsto stromov a prilákali obrovský záujem médií, stále sa z nich nikto nepoučil.
„Keby nebolo nás občanov a toho, čo sme pred rokom urobili, vyrúbali by už tisíc stromov,“ povedala pre The Guardian. „Videli sme pritom, že bolo možné rúbať menej. Dokázali sme to,“ doplnila aktivistka.
Victor Rey z miestneho susedského združenia štvrte Barrio de las Letras uviedol, že námestie Plaza de Santa Ana sa postupom rokov výrazne premenilo a je plné barov a reštaurácií. „Už to nie je miesto na stretávanie susedov. Veľa ľudí si pamätá, že sa tam hrali ako deti,“ povedal Rey.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)