Znečistenie ovzdušia v hlavnom meste Indie dosiahlo takej úrovne, že tam vyhlásili lekársku pohotovosť. Ľudia kvôli smogu doslova bojujú o život.
Bojuje o život uprostred smogu
Portál Edition CNN priniesol príbeh šesťdesiatštyriročného Deepak Rajaka, ktorý trpí zhoršenou astmou. Musel navštíviť kliniku v Dillí, pretože jeho zdravotný stav sa náhle zhoršil. „Nemôžem dýchať. Len cesta autobusom ma dusila,“ opisuje situáciu Rajak.
Smog, ktorý od konca októbra zahalil Dillí, premenil deň na noc, narušil dopravu a ohrozil zdravie miliónov ľudí. Podľa monitorovacích staníc je vzduch v Dillí najhorší na svete.
Zdravotná kríza a ekonomické dilemy
Situácia prinútila miestne úrady vyhlásiť lekársku pohotovosť. Školy boli zatvorené a ľudia vyzvaní, aby zostali doma. Pre Rajaka, ktorý sa živí ako čistič, však takáto možnosť neexistuje. „Ak nepôjdem do práce, nebudem mať peniaze na jedlo. Ale večer mám pocit, akoby zo mňa vyprchal život,“ hovorí.
Rajak už bol tento rok hospitalizovaný, a jeho dcéra sa obáva, že ho čaká ďalší pobyt v nemocnici. Vysoké náklady na lieky a diagnostické testy sú však pre rodinu veľkou finančnou záťažou.
Alarmujúce čísla znečistenia
Tento týždeň dosiahli niektoré časti Dillí hodnoty znečistenia vzduchu na indexe kvality ovzdušia až 1 750, pričom za bezpečnú sa považuje hodnota pod 300. Hladina najnebezpečnejšieho znečisťujúceho prvku, PM2.5, bola viac ako 77-krát vyššia ako odporúčaná hranica Svetovej zdravotníckej organizácie.
PM2.5 sa môže usadiť v pľúcnom tkanive, preniknúť do krvi a spôsobiť astmu, rakovinu, ochorenia srdca či pľúc a iné závažné zdravotné problémy. Mnohí obyvatelia Dillí sa sťažujú na podráždené oči, bolesť na hrudníku a problémy s dýchaním. „Cítim, akoby mi v očiach pálilo čili,“ opisuje Mohammad Ibrahim, vodič auto-rikše.
Krátkodobé riešenia nestačia
Každoročne sa v Dillí prijímajú dočasné opatrenia, ako zastavenie nevyhnutných prác a postrek ciest vodou. Odborníci však upozorňujú, že tieto riešenia neriešia základné príčiny znečistenia, ako sú spaľovanie odpadu, doprava či priemyselné emisie.
„Ak chceme krízu vyriešiť, musíme sa zamerať na systematické kroky na zníženie znečistenia priamo pri zdroji,“ hovorí environmentálny analytik Sunil Dahiya.
Volanie po zmene
Na klinike Rajakova dcéra s hnevom sleduje, ako jej otec bojuje o každý nádych. „Vláda musí niečo urobiť,“ hovorí, pretože hnev sám o sebe problém nevyrieši.