fbpx

Ľudia by sa nemali ignorovať. Somatická koučka radí, ako počúvaním vlastného tela dosiahnuť duševnú pohodu

Psychologička Alena Porubská porozprávala o somatickom koučingu. Zdroj: Autor/AP

Nesomatické psychoterapie a koučing nesporne prinášajú benefity. Avšak vedieť často nestačí. Povedzme, že klient zistí, aký traumatický zážitok prežil v detstve a pochopí, prečo sa správa, ako sa správa. Ale ako mu toto poznanie zmení život?

Cieľom terapie by malo byť práve to, aby človek žil inak – spokojnejšie, zdravšie, viac v súlade sám so sebou. No kým sa zážitok nespracuje aj na úrovni tela, stále v nás zostáva.

Odpoveďou je somatický prístup. V somatike neignorujeme ani myseľ, ale zároveň pracujeme s človekom ako s celkom. Je to spojenie mysle, čiže porozumenia, a spracovania zážitkov na úrovni tela.

Na akom základe somatický prístup funguje?

Úplným základom je, že psychika je odrazom nášho tela a telo je odrazom našej psychiky. V somatických prístupoch cez prácu s telom ovplyvňujeme psychiku.

Konkrétne v somatickom koučingu absolútne dôverujeme telu a len vytvárame priestor na to, aby telo urobilo, čo potrebuje. Lebo my a naše telo vieme, čo potrebujeme. Len je to často prekryté našimi zážitkami a získanými presvedčeniami.

Ja mám rada, keď všetko spolu „klikne“, čiže dôjde k spracovaniu na úrovni tela a aj porozumeniu na úrovni mysle. Ale ak si mám vybrať, tak spracovanie na úrovni tela je pre mňa dôležitejšie, lebo nastáva zmena. Uvediem príklad.

Po koučingu ma kontaktovala klientka: „Neviem, čo sa stalo, ale po koučingu sa cítim inak, správam sa inak. Musím tomu aj porozumieť?“ Nie, nemusí. Klientka nemusí chápať, čo sa stalo v minulosti, aký presne mala zážitok. Hlavné je, že sa spracovalo, čo potrebovala, a nastala pre ňu pozitívna zmena.

Ako vyzerá somatický koučing v praxi? Aké techniky používaš?

Nejde ani tak o techniky, ako skôr o bezpečné prostredie, ktoré kouč vytvára pre klienta.

Táto doba nás núti žiť rýchlo a v rýchlosti fungujeme automaticky. Ak chceme zmenu, potrebujeme jej vytvoriť priestor. Potrebujeme spomaliť a byť v tichu, aby sme počuli, čo nám telo hovorí. Ono s nami neustále komunikuje, vysiela signály. Keď ho nepočúvame, je čoraz hlasnejšie, až to napokon vybuchne napríklad vo forme choroby.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie