fbpx

Ľudia by sa mali na dovolenke vyhýbať túlavým zvieratám. Aj mačky a psy môžu mať smrteľnú besnotu

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: ISTOCK/dimid_86, FREEPIK

„Tam sa nedá povedať, že by niekto mohol čakať týždeň, dva týždne, pár dní, kým príde do Prahy. Naozaj by mal vyhľadať ošetrenie v mieste pobytu, niekedy je to komplikované, a preto odporúčame očkovanie pred cestou,“ hovorí Trojánek.

To je užitočné najmä pre cestovateľov, ktorí sa opakovane chystajú do rizikových oblastí alebo tam, kde je malá dostupnosť vakcín. Najväčšie riziko je v južnej Ázii a subsaharskej Afrike. „Typické sú poranenia od opíc z juhovýchodnej Ázie, potom sú to mačky a psy z ešte menej exotických oblastí, ako je Turecko, severná Afrika a podobne,“ hovorí Trojánek.

Meranie protilátok

Motolská nemocnica teraz meria hladiny protilátok u už zaočkovaných cestovateľov. Potrebná je len jedna ampulka krvi. Vzorka sa najprv vloží do centrifúgy v laboratóriu, kde sa vyzráža.

„Krvné elementy sa usadia na dne a hore zostane sérum pacienta, s ktorým sa pracuje,“ ukazuje Jarmila Grecová, vedúca oddelenia imunológie, skúmavku s odstredenou krvou. „To žlté je sérum,“ hovorí. Práve z neho určujú prítomnosť protilátok. Získanie výsledku trvá približne tri hodiny.

„Robíme takzvané enzýmové imunoanalýzy,“ hovorí Jan Lašťovička z Ústavu imunológie. „Robí sa to pomocou automatického analyzátora. My do neho len vložíme reagencie (chemické činidlá – pozn. red.) a on to potom sám pipetuje, premyje a na konci nám dá výsledok, ktorý potrebujeme.“

Vo väčšine prípadov poisťovne nehradia vyšetrenie hladiny protilátok, ale bude to lacnejšie ako preočkovanie ďalšou dávkou vakcíny. Nedávno sa ukázalo, že vakcína proti besnote poskytuje dlhšiu ochranu, ako sa doteraz predpokladalo, vysvetľuje Milan Trojánek, prednosta kliniky.

„Naozaj veľmi dobre stimuluje imunitný systém a mali sme pacientku, ktorá bola očkovaná tromi dávkami asi pred 15 rokmi, a dodnes, hoci nedostala posilňovaciu dávku, má veľmi vysoké titre protilátok (termín používaný v sérológii na vyjadrenie stupňa zriedenia vyšetrovaného krvného séra), ktoré sú nad ochranným limitom stanoveným Svetovou zdravotníckou organizáciou,“ vysvetľuje Trojánek.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie