fbpx

Ľudia by sa mali na dovolenke vyhýbať túlavým zvieratám. Aj mačky a psy môžu mať smrteľnú besnotu

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: ISTOCK/dimid_86, FREEPIK

Na lekárov z Kliniky infekčných chorôb sa v poslednom čase obracajú viacerí ľudia kvôli zraneniam, ktoré im v zahraničí spôsobili psy alebo iné zvieratá. Odborníci upozorňujú, že ešte počas dovolenky je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Existuje riziko nákazy besnotou, ktorá býva vždy fatálna.

„Čo tá ruka? Bolí to? Krásne sa to zahojilo,“ hovorí vakcinológ Ondřej Beránek vo svojej ordinácii a hodnotí jazvu na Haninej ruke a boku po tom, čo ju na pláži na ostrove Džerba pokúsala fena.

„Normálne sme ju hladkali, kŕmili. Išla do mora a jej šteniatka boli na útese. Jedno sa skotúľalo z útesu. Prišla som k nemu, vzala som ho, začalo kňučať a matka bola dva skoky pri mne a pohrýzla ma,“ hovorí Hana.

Rany si najprv ošetrila sama, potom išla k lekárovi. Na druhý deň jej na miestnej klinike zaočkovali obe ruky proti besnote. A povedali, že ďalšia dávka očkovania bude o týždeň doma.

Po návrate zo zahraničia kontaktovala lekára v motolskej nemocnici. Celkovo pacientka dostala štyri dávky vakcíny proti besnote. „Besnota sa neprenáša tak ľahko, ale čoho sa naozaj bojíme, je to, že keď sa besnota uchytí, teda keď sa dostane do nervového systému, tak s tým už nič neurobíme,“ varuje lekár Ondřej Beránek.

Besnota je smrteľná

„Neexistuje žiadna liečba a choroba je naozaj v 100 percentách prípadov smrteľná,“ dodáva Beránek. Preto je dôležité, aby ľudia, ktorí sa pred cestou nenechali zaočkovať proti besnote, kontaktovali lekára ešte počas dovolenky, pripomína Milan Trojánek, prednosta Kliniky infekčných chorôb a cestovnej medicíny.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie