K nim treba ešte pripísať 1,7 milióna policajtov – kriminalistov, špecializujúcich sa na rôzne oblasti trestnej činnosti v rámci 23 provincií. Len ročný rozpočet týchto útvarov ľudovej polície presahuje 210 miliárd dolárov (približne 196 miliárd eur).
Do tohto čísla nie sú zahrnuté osobitné výkonné odbory ministerstiev verejnej bezpečnosti, štátnej bezpečnosti, spravodlivosti, ani útvary najvyššieho ľudového súdu a najvyššej ľudovej prokuratúry ani tajnej polícii a vnútornej siete kontrolórov, dozorcov a udavačov, pretože ich počty a rozpočty sa vo verejných účtovných uzávierkach neobjavujú. Málo ich však určite nebude a podfinancovaní určite nie sú.
Spolu s ľudovou políciou by mali byť garanciou toho, že vo vnútri druhej najľudnatejšej krajiny sveta žiadny závažný trestný čin neunikne potrestaniu. Práve preto bol prípad Jang Sin-chaje pre čínsku vládu verejnou blamážou.
Štátna politika rýchlej spravodlivosti totiž úplne zlyhala, bezpečnostný aparát s miliónmi policajtov a miliardovými výdavkami svoju úlohu nesplnil. Sériový vrah v priebehu štyroch rokov brutálne zavraždil desiatky nevinných bez toho, aby po ňom niekto pátral.
Chytený síce bol, ale vlastne len čírou náhodou.
Zadržaný bol 3. novembra 2003 po tom, čo sa „choval nápadne“ pri rutinnej policajnej kontrole zábavných podnikov v Cchang-čou v provincii Che-pej. Polícia ho odviedla na výsluch a zistila, že sa miesta ním nahláseného pobytu nápadne prekrývajú s prípadmi nevyšetrených vrážd v štyroch provinciách. Keď mu pohrozili odberom krvi kvôli zaisteniu DNA dôkazov, priznal sa k vraždám sám.
Dňa 1. februára 2004 bol odsúdený na trest smrti ľudovým súdom v meste Luohe v provincii Che-nan, o štrnásť dní neskôr rozsudok vykonala popravčia čata. Prípad „neviditeľného“ sériového vraha bol uzavretý. Napriek jeho dolapeniu sa ale otvorila otázka bezpečnosti v autoritárskej krajine.