LM: Defenzívna klenba nad výsledkom, Slovanu účel posväcoval prostriedky

Na snímke futbalista ŠK Slovan Bratislava Lucas Lovat sa teší z víťazstva po zápase 2. predkola Ligy majstrov HŠK Zrinjski Mostar - ŠK Slovan Bratislava 25. júla 2023 v Mostare. Futbalisti Slovana Bratislava zvíťazili na pôde HŠK Zrinjski Mostar 1:0. FOTO TASR - Martin Baumann

V utorok večer sme na štadióne pod Bijelim Brijegom zažili jedno z tých väčších pohárových víťazstiev Slovana Bratislava. Zverenci trénera Vladimíra Weissa zdolali domáci HŠK Zrinjski Mostar 1:0 a výrazne si pootvorili postupové dvierka. Vďačiť za výsledok môžu výborne zvládnutej defenzívnej zložke výkonu, pričom o konečnej podobe výsledku rozhodol v 53. min Sharani Zuberu hlavou po centri Lucasa Lovata zo štandardnej situácie.

Takýto prvopolčasový Slovan nechceme

V Bosne a Hercegovine to bol hlavne v prvom polčase opatrný, lež nudný zápas. Slovan bez svojej najväčšej hviezdy Vladimíra Weissa ml., ktorý náhle ochorel a taktiež bez potrestaného Juraja Kucku začal veľmi opatrne. Pasívne, vo vyčkávacom móde herného režimu. Čakal, s čím vyrukuje súper. Presne ten istý súper, ktorý ho presne na tom ihrisku zdolal 1:0 po góle útočníka Bilbiju z 89. min.

Aj tentoraz to vyzeralo tak, že ak má nejaký presný zásah padnúť, stane sa tak niekedy ku koncu zápasu. Pretože skutočne nič nenasvedčovalo tomu, že to budú nejaké gólové preteky. Podľa nás hráčom HŠK Zrinjski absolútne nevyšiel vstup do samotného zápasu. Ak chceli na Slovan vybehnúť, tak to sa im ani zamak nepodarilo. Jeho hráči síce boli aktívni, aj sa snažili zo strán posielať do šestnástky Slovana vysoké centre, no tento plán bol neúčinný. V prvom rade preto, že všetky pokusy boli nepresné a neadresné a prioritne preto, že vo vzduchu kraľovali stopéri belasých Bajrič – Kašia.

Nie, tento Zrinjski sa nám nepáčil. Chýbal mu nápad, kreativita, myšlienka. Vôbec sa nevedel dostať za chrbát nášho pohárového zástupcu. Aj preto, že náš úradujúci majster bránil v prvom polčase značne hlboko. Tento účel však posväcoval všetky prostriedky. Slovan jednoducho prenechal manévrovací priestor domácim vo vedomí, že neskôr, po ziskoch lopty bude chcieť podnikať nebezpečné ataky do otvorenej obrany súpera. V tejto hernej disciplíne je silný. Žiaľ, v prvom polčase sme toho od Slovana videli málo, máličko. Možno dve – tri náznaky niečoho nebezpečného a ak aj boli, bol v nich namočený Aleksandar Čavrič.

Na snímke vpravo Aleksandar Čavrič z ŠK Slovan Bratislava a vľavo Hrvoje Barišič z Mostaru počas zápasu 2. predkola Ligy majstrov HŠK Zrinjski Mostar – ŠK Slovan Bratislava 25. júla 2023 v Mostare. FOTO TASR – Martin Baumann

Tento srbský futbalista mohol domácim najviac ublížiť – svojim ťahom a rýchlosťou. Hráči Slovana však svoju hviezdu na ihrisku nevedeli prihrávkovo obslúžiť podľa želaní realizačného tímu. A všetkých fanúšikov belasých.

Gól nečakaného hrdinu

V druhom polčase sa už písal iný príbeh. Pomerne skoro, už v 53. min išli hostia do vedenia. Gólu v sieti brankára Marka Mariča predchádzal faul na prenikajúceho Sharaniho. Pričom bol to tento africký futbalista, objav v zostave, kto si najvyššie vyskočil na Lovatov center a skóroval – 0:1. Zrinjski od toho momentu pridal. Tréner HŠK, Chorvát Krunoslav Rendulič po hodine hry poslal do hry hlavnú hviezdu domácich, útočníka Bilbiju a v šestnástke belasých začalo byť horúco. Mario Čuže v 64. min nevyrovnal, keď mal obrovský časový i priestorový konfort v šestnástke, stačilo zblízka trafiť bránku…

Zmrákalo sa. V 70. min navyše zvonila tyč za brankárom Borjanom po prieniku pravého obrancu domácich, ktorého pohyb nezachytil Sharani Zuberu. Od hráčov Mostaru sme však čakali viac. Nevedeli, ako Slovanu ublížiť. Chýbala im kreativita, účelnejšia a variabilnejšia hra po trávniku, jednostaj všetko riešili vysokými nákopmi do šestnástky, no nemali takýmto spôsobom boja šancu. Stopéri Slovana výborne vykrývali priestor a vo vzduchu boli neprekonateľní. Neprehrali viac ako jednu kľúčovú a pre zápas zásadnú hlavičku. To je skvelá vizitka.

Slovan sa však musí smerom do odvety, ktorá bude v utorok 1. augusta 2023 na Tehelnom poli, značne zlepšiť. Výsledok 1:0 z ihriska súpera je fajn, no je taktiež veľmi zradný. Nech v tábore belasých nezabudnú, ako sa natrápili s týmto súperom v minulom ročníku a cez aké infarktové stavy sa dostali do predĺženia a neskôr ku samotným pokutovým kopom. Zverenci trénera Vladimíra Weissa – a hlavne tréner samotný, sú natoľko rozumní, že si vedia zrátať 2 plus 2 a predvedú na vlastnom trávniku dominantnejší a ofenzívnejší výkon. Taký, ktorý ich dovedie k streleniu gólov a k víťazstvu.

Slovan ho potrebuje ako soľ, nakoľko by si prípadným postupom do 3. predkola Ligy majstrov definitívne zabezpečil európsku pohárovú jeseň. S Kuckom a hlavne Weissom v zostave to pôjde akiste ľahšie. Ešte predtým ho v sobotu čaká prvé kolo Niké ligy a v ňom ťažký zápas na ihrisku nováčika FC Košice. Tréner Vladimír Weiss už avizoval, že do hry pôjdu hráči, ktorí boli v Mostare na lavičke. Každopádne, sme za víťazstvo Slovana radi. Síce sa zrodilo po defenzívnom výkone a hlavne v prvom polčase jeho hra nespĺňala parametre, aké by mala, účel napokon posvätil prostriedky.