Ligový prierez: Na čele dvojica stopercentných, opätovné straty Slovana a Trnavy

Ilustračná foto. Zdroj: nikeliga.sk

Futbalová Niké liga pokračovala svojim druhým kolom. Už v piatok si prvé body do tabuľky pripísal MFK Ružomberok, ktorý v zápase dvoch rozdielnych polčasov zdolal nepríjemnú Skalicu. V sobotu sa potom všetky oči upierali na Tehelné pole, na ktorom Slovan privítal Banskú Bystricu s Róbertom Polievkom. Zápas sa napokon skončil remízou 2:2. Podobnú stratu v nedeľu utrpela aj Trnava, ktorej trojbodový vrabec z hrsti unikol v Zlatých Moravciach v posledných minútach zápasu. V ďalšom včerajšom zápase Podbrezová zdolala Žilinu a spolu s Trenčínom je na čele súťaže. Veru, prekvapujúco.

2. kolo Niké ligy:

MFK Ružomberok – MFK Skalica 2:1

Napokon asi predsa len zaslúžené víťazstvo „Ruže“. Nerodilo sa ľahko. V prvom polčase boli totižto oveľa lepší a aktívnejší hostia, ktorí sa aj v 11. min dostali do vedenia, keď sa po štandardnej situácii presadil stopér Oliver Podhorin. Zverenci trénera Petra Tomka v prvom polčase akoby ani neexistovali a ani raz neohrozili Lukschovu bránku… Zvrat nastal v druhom dejstve – v ňom už domáci futbalisti značne pridali na výkone, boli pohyblivejší, variabilnejší a po góloch Gereca s Domonkosom otočili skóre. V globále celého zápasu však predviedli málo. Je u nich čo zlepšovať po všetkých stránkach. Hostia mali zápas dobre rozohratý, v prvom polčasu boli pánmi ihriska. V druhom polčase však uvoľnili domácim priestory a pykali za to. Jednoducho, polčas je v lige málo na dobrý výsledok.

Postava zápasu: Štefan Gerec

ŠK Slovan Bratislava – MFK Dukla Banská Bystrica 2:2

Na Tehelnom poli sa pred 6540 divákmi body prekvapujúco delili. Samozrejme, tréner belasých Vladimír Weiss obmenil zostavu, ale beztak si mal úradujúci majster proti nepríjemnej Dukle počínať lepšie. Skoro, už v 11. min išiel do jednogólového manka, po góle Arevala Acostu. Poradilo sa mu napokon skóre otočiť po góloch Toliča s Abubakarim, a to ešte penaltu na samom konci prvého polčasu nepremenil Weiss junior… V druhom polčase však Slovan nepochopiteľne nešiel za druhým gólom, síce prišli na ihrisko Kucka, Čavrič či Zuberu. Pykal za to v 87. min, keď sa po rohu presadil hlavou Timotej Záhumenský. Pre Duklu zisk, pre Slovan strata. Po zápase zaujalo, ako sa nad svojim prestupom/ neprestupom zamyslel Róbert Polievka. Nie je tajomstvo, že samotný hráč by chcel ísť do Slovana, praje si to aj klub, no žiaľ, (zatiaľ) sa Dukla a Slovan nevedia dohodnúť na prestupovej čiastke. Slovan má po dvoch kolách dva body, Dukla jeden. Pre oboch zaiste málo.

Postava zápasu: Matúš Hruška

DAC Dunajská Streda – FC Košice 5:2

Aj v MOL Aréne sa zišla vskutku pekná návšteva – 5987 divákov. Tá videla ofenzívny zápas popretkávaný 7 gólmi. Prvý polčas patril jednoznačne DAC- u, ktorý svojho súpera rozmontoval na súčiastky. Ten nestíhal. Ako prvý sa zastreloval kanonier Nikola Krstovič, po ňom sa presadili Andzouana s Ramadanom. Brankár FC Matúš Kira keby mohol, hodí uterák do ringu. Motor DAC šliapal naplno a po krásnom góle Krstoviča po hodine hry nebolo pochýb, že body zostanú na Žitnom ostrove. Neskôr sa však predsa dostali do hry aj hostia, ktorí dvakrát skórovali a pokazili tak debut Alekasandarovi Popovičovi v bránke DAC- u. Dunajská Streda sa tak po vrtochoch v úvode sezóny pozbierala, otázne je, ako jej to pôjde ďalej možno už bez kanoniera Krstoviča. Košice, naopak, majú nad čím rozmýšľať. To, o čom sme písali aj my, o labilnejšej obrane náchylnej na rýchlosť, sa potvrdilo aj v tomto zápase.

Postava zápasu: Nikola Krstovič

AS Trenčín – MFK Zemplín Michalovce 2:0

Na Sihoti to bol v podstate jednoznačný zápas. AS v prvom kole vyhral v Trnave a viditeľne je pod novým trénerom, Srbom Ilijom Stolicom v inom, lepšom nastavení, ako v minulej sezóne. V tomto zápase to bolo len o tom, či Trenčín nájde recept na napríjemnú obranu Zemplínčanov, čo sa mu napokon podarilo. Aj vďaka expresne rýchlemu Kapverďanovi Enyelovi Soaresovi, ktorý v prvom polčase (36. min) pripravil gól Ibrahimovi, aby v 81. min sám pečatil skóre. AS k výhre docválal pomerne ladným, presvedčivým krokom. Skutočnosť, že je po dvoch kolách stopercentný, nie je náhoda. Trenčín stabilizoval defenzívu, celkovo zlepšil organizáciu hry a stále sa môže oprieť o rýchlych a ofenzívne prierazných útočníkov. Zato v Michalovciach majú nad čím rozmýšľať – dva zápasy a 0 strelených gólov. Na trenčianskej umelej tráve len 1 strela na bránku – to veru nie je bilancia, ktorou sa možno pýšiť. Zatiaľ to vyzerá tak, že Michalovce sú najslabším mužstvom v súťaži.

Postava zápasu: Enyel Soares

ViOn Zlaté Moravce – FC Spartak Trnava 1:1

Toto teda trnavskému Spartaku nevyšlo. Plány boli akiste iné, trojdbodové. Dosť, že v prvom kole prehral s Trenčínom, teraz prišla ďalšia bolestivá a neželaná strata. Na ihrisku ViOn- u sa však ani zďaleka neodohrával jednostranný zápas. Skôr to boli hráči Moraviec, ktorí mali v prvom polčase dve- tri gólové tutovky, ktoré žiaľ pre nich, nevyužili. V druhom polčase potom prišiel stret stopéra Mateja Moška s krídelníkom Erikom Danielom a rozhodca Dohál odpískal pokutový kop – ten premenil rakúsky internacionál Marko Djuričin. V závere však prišiel šok. Najprv vylúčenie Željkoviča, neskôr vyrovnávajúci gól, ktorý padol po zásahu Richarda Nagya. Bežala 87. minúta… Zhrnuté a podčiarknuté – Zlaté Moravce sa opäť ukázali v novom, lepšom, atraktívnejšom šate. Trnava, tá má hlavu v smútku z ťažkého úvodu do Niké ligy, no zverenci trénera Michala Gašparíka by nemali dlho nariekať, pretože už vo štvrtok ich čaká v EKL Lech Poznaň. To už bude nový deň a nový zápas a veríme, že tentoraz sa na nich šťastena usmeje…

Postava zápasu: Dominik Takáč

FK Železiarne Podbrezová – MŠK Žilina 2:0

Na Horehroní sa hral v prvom polčase slabší zápas. Očakávania boli zaiste väčšie. Videli sme množstvo nepresností, nedotiahnutých akcií, aj keď sa bolo určite na čo pozerať. Zavážilo, že Žilina nastúpila po tvrdej facke s KAA Gent v značne obmenenej zostave. Tá neladila. Nevieme, ako chceli „Šošoni“ Železiarom ublížiť, no boli bezradní. V druhom polčase – to už bola iná pesnička. Nohu na plyn stlačila Podbrezová a bola radosť pozerať sa na domáce akcie. To bezpochyby. Najprv Galčíkov gól neplatil pre ofsajd, aby si to napokon tento bývalý žilinský hráč vynahradil a aj za pomoci teču otvoril skóre – 1:0. To už boli v drese hostí na ihrisku Kaprálik, Rusnák alebo Myslovič. Po druhom, Kabongovom góle už ale nebolo o čom. Podbrezová to skvelo zvládla, a to ešte hostí od väčšej pohromy zachránil brankár Ľubomír Belko, ktorý chytil tri – štyri čisté gólovky. Zverenci trénera Roman Skuhravého idú v novej sezóne zatiaľ ako dobre namazaný stroj, radosť pozerať sa. Žilina to tentokrát nezvládla, pretože opäť ukázala väčšie, či menšie deficity v defenzíve. Je to však mužstvo budúcnosti, po ranách od KAA Gentu sa potrebuje nakopnúť a znovu bude silná. O tom nepochybujeme.

Postava zápasu: Roland Galčík