Mgr. Horáková v tomto prípade jednoznačne odporúča: „Ak potrebujete mať lieky v horúčave pri sebe, tak je lepšie uložiť ich do tašky či kabelky v pôvodnom blistri či fľaštičke a ešte v papierovej krabičke, dať ich do tieňa. Pri liekoch, ktoré vyžadujú skladovanie v chladničke, je nutné použiť špeciálne obaly, ktoré dokážu zaistiť nízku teplotu skladovania. Problematická je vždy vysoká a dlhodobá zmena teploty – dlhšie ako 1-2 dni a viac ako 30-35 °C. Jednoznačne ale odporúčam nenechávať lieky v aute, radšej si ich vziať do obchodu, na výlet so sebou. V taške budú vždy v nižšej teplote ako v rozpálenom aute.”
Pri lete lietadlom môže byť liek vystavený ďalšiemu extrému, chladu. Preto aj v batožine je dôležité mať lieky v obale, ktorý im zaistí stabilné teplotné prostredie. Aj v tomto prípade je papierová krabička výhodou.
Zákazníci MojaLekáreň.sk sa v online poradni odborníkov často pýtajú, či pri prenose liekov v lete hrá úlohu ich zloženie, teda aktívna látka. „V termostabilite lieku nehrá rolu aktívna látka, ale jeho forma. Problémy môžu nastať u mäkkých kapsúl s tekutým obsahom (napríklad Ibalgin rapid, Nurofen rapid, lecitíny), kedy môže vysoká teplota spôsobiť zmäknutie a presiaknutie kapsúl, ich zlepenie k sebe. Také kapsuly, pokiaľ je obsah presiaknutý, už nie je vhodné konzumovať,” hovorí Mgr. Horáková.
Tablety a rozpustné lieky síce mierne zvýšené vonkajšie teploty neohrozia, aj u nich je ale ochrana pred teplom nutná.