Všetci so sebou bežne nosíme lieky pre každý prípad, no s príchodom leta a horúcich dní nám namiesto pomoci môžu skôr uškodiť. Vysoké teploty môžu liekom spôsobiť ich znížený účinok, nepoužiteľnosť alebo privodiť ťažkosti.
„Vonkajšia teplota nad 30 stupňov je pre lieky riziková. Pokiaľ sú tejto teplote vystavené, neodporúčam ich užívať. Ani tie v sypkých formách,“ zdôrazňuje Mgr. Pavla Horáková z online poradne najväčšej lekárne na slovenskom internete MojaLekáreň.sk. Pred nadchádzajúcim letom varuje pred obvyklou praxou nosiť lieky dlhodobo v kabelke/taške, alebo ich nechávať v aute pre rýchlu pomoc pri nečakaných problémoch.
Odporúča venovať takýmto liekom pozornosť a starostlivosť. Mierne a krátkodobé zvýšenie vonkajšej teploty síce nebýva pri niektorých druhoch liekov podľa farmaceutky problém, ale nechať ich v rozpálenom aute, alebo na slnku určite neodporúča. Liek môže vysoká teplota znehodnotiť. Hrozí najmä riziko zníženého účinku lieku a rozvoj nežiaducich účinkov. Takýto liek je pri užití aj záťažou pre telo.
Zvlášť v lete je na mieste vizuálna kontrola lieku. Prvým signálom je zmena konzistencie, farby alebo zápach. Také zreteľné zmeny ale obvykle nastanú len pri určitých typoch liekov. Pri mastiach, krémoch a sirupoch si často znehodnotenie nemusíme všimnúť, pretože ich degradácia prebieha na molekulárnej úrovni, ktorá sa nedá pozorovať okom. Pôsobenie tepla je obzvlášť problematické pri mastiach, kedy sa mení konzistencia, používané tuky zožltnú a môžu nielen ovplyvniť účinok, ale spôsobiť aj vyrážku na koži a prípadne kontamináciu.
Preto je dôležité zásady správneho uchovávania liekov dôsledne dodržiavať. Potrebu nosiť lieky neustále pri sebe majú hlavne ľudia trpiaci migrénou, alergiami, žalúdočnými ťažkosťami a rôznymi inými zdravotnými problémami.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)