Medzi pacientmi zahrnutými do konečnej analýzy bolo 249 ľudí s pleurálnym mezoteliómom – keď ochorenie postihuje výstelku pľúc. Mali priemerný vek 70 rokov.
Štúdia, známa ako ATOMIC-mezo, sa uskutočnila v 43 centrách v piatich krajinách v rokoch 2017 až 2021. Tí, ktorí dostávali pegargiminázu a chemoterapiu, prežili v priemere 9,3 mesiaca v porovnaní so 7,7 mesiacmi u tých, ktorí dostávali placebo a chemoterapie, podľa výsledkov publikovaných v JAMA Oncology.
Priemerné „prežitie bez progresie“ bolo 6,2 mesiaca pri chemoterapii pegargiminázou v porovnaní s 5,6 mesiacmi u pacientov, ktorí dostávali placebo a chemoterapiu.
„Chemoterapia založená na pegargimináze bola dobre tolerovaná bez nových bezpečnostných signálov.“
Prielom nasleduje po dvoch desaťročiach práce Szlosareka po jeho pôvodnom objave, že mezoteliómovým bunkám chýba proteín nazývaný ASS1, ktorý bunkám umožňuje produkovať aminokyselinu arginín, informuje The Guardian.
Tieto poznatky boli využité pri vývoji lieku. ADI-PEG20 funguje tak, že znižuje hladiny arginínu v krvnom obehu. Pre nádorové bunky, ktoré si nedokážu vyrobiť vlastný arginín, to znamená, že ich rast je zmarený.
„Je naozaj úžasné vidieť, ako sa výskum arginínového hladovania rakovinových buniek napĺňa,“ povedal Szlosarek. „Tento objav je niečo, čo som riadil od jeho najskorších štádií v laboratóriu, s novou liečbou ADI-PEG20, ktorá teraz zlepšuje životy pacientov postihnutých mezoteliómom.“
Liz Darlison, výkonná riaditeľka charitatívnej organizácie Mesothelioma UK, povedala: „Mezoteliómová komunita Spojeného kráľovstva vrátane lekárov, sestier, pacientov a rodín žijúcich s mezoteliómom je na ATOMIC mimoriadne hrdá. Ponúka ďalšiu veľmi potrebnú možnosť liečby a predovšetkým nádej tým, ktorí žijú s mezoteliómom.“
„Tešíme sa, že táto liečba bude v budúcnosti dostupná ako štandardná možnosť pre všetkých pacientov,“ doplnila.