Vedci vyvinuli liek na liečbu mezoteliómu, notoricky ťažko liečiteľnej rakoviny spojenej s azbestom, čo je najväčší prelom za posledné dve desaťročia.
Tisícom ľudí je na celom svete každoročne diagnostikovaná choroba, ktorá má tendenciu sa rozvíjať v pľúcach a je spôsobená najmä expozíciou azbestu pri práci . Je agresívna a smrtiaca a má jednu z najhorších prognóz prežitia rakoviny na svete.
Teraz vedci vítajú „naozaj úžasný“ príchod novej terapie, ktorá by podľa nich mala ponúknuť ľuďom s touto chorobou a ich rodinám novú nádej.
V medzinárodnej štúdii zahŕňajúcej päť krajín, pod vedením Queen Mary University of London, nový liek, ktorý prerušuje zásobovanie nádorom potravinami, štvornásobne zvýšil trojročnú mieru prežitia. Výsledky boli publikované v časopise JAMA Oncology .
„Táto štúdia zmenila životy ľudí s mezoteliómom a umožnila nám žiť dlhšie,“ povedal jeden z pacientov, ktorým liek prospel. 80-ročný muž, ktorý si želal zostať v anonymite, získal odškodné od svojho bývalého zamestnávateľa po tom, čo bol v 70. rokoch vystavený pôsobeniu azbestu v továrni.
Dostal štyri mesiace života, no vďaka procesu je nažive aj o päť rokov neskôr. „Teraz mám päť vnúčat a dve pravnúčatá – o to všetko by som nechcel prísť,“ povedal.
Prelom je významný, hovoria odborníci, pretože mezotelióm má jednu z najnižších mier prežitia spomedzi všetkých druhov rakoviny. Nový liek, ADI-PEG20 (pegargimináza), je prvý svojho druhu, ktorý sa po 20 rokoch úspešne skombinoval s chemoterapiou.
Štúdia zahŕňala pacientov z Veľkej Británie, USA, Austrálie, Talianska a Taiwanu a viedol ju profesor Peter Szlosarek v Queen Mary. Každý z nich dostával chemoterapiu každé tri týždne až do šiestich cyklov. Polovici boli tiež podávané injekcie nového lieku, zatiaľ čo druhá polovica dostávala placebo počas dvoch rokov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)