fbpx

Lesné plody nikdy NEJEDZ neumyté, môžeš sa infikovať raritným ochorením

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, Unsplash

Mikrobiologička Adriana Liptáková upozorňuje aj na infikovanú vodu, neumytú surovú zeleninu a varuje aj pred vdýchnutím týchto vajíčok pri práci s pôdou.

Človek sa nakazí, ak nedodržiava základnú hygienu umývania rúk, najmä po práci v záhrade, do ktorej sa mohla dostať líška. „Ohrození sú teda najmä záhradkári, lesní robotníci, ľudia pracujúci v poľnohospodárstve, zberači lesných plodov,“ približuje Kočišová.

Larvy pásomnice sa šíria v tele človeka v tkanivách a vnútorných orgánoch, ako sú pečeň, pľúca, slezina, obličky, srdce, mozog, kostná dreň.

Symptómy ochorenia

Podľa parazitologičky je rast týchto lariev pomalý, prvé klinické symptómy sa objavujú zväčša po niekoľkých rokoch. V tele vytvárajú cysty, ktoré sa môžu vyvinúť v akomkoľvek orgáne.

Kým v prípade cystickej echinokokózy zahliadneš prvé príznaky po zhruba 6 až 12 mesiacoch, u tej alveolárnej je to o poznanie neskôr – 5 až 15 rokov.

„Väčšina príznakov cystickej echinokokózy je podmienená nárastom cysty a jej tlakom na dané tkanivá,“ vysvetľuje Kočišová.

V prípade alveolárnej echinokokózy sú symptómy nešpecifické a súvisia s poškodením pečene. „V pečeni dochádza k cirkulačným poruchám, vznikajú nekrotické dutiny v tkanive pečene a či poruchy jej funkcie. V najhoršom prípade dochádza k zlyhaniu pečene,“ opisuje detailnejšie.

Ako doplnila Liptáková, človek môže mať problémy s trávením, dýchaním, vracia, pociťuje citlivosť v oblasti hrudníka, má horúčku a v kritických prípadoch zožltne. Pri včasnej diagnostike ochorenia je prognóza vyliečenia veľmi dobrá.

Stúpajúci trend

Podľa Kočišovej prvý prípad echinokokózy zaznamenali na Slovensku na prelome milénia. Jej výskyt je výnimočný a zriedkavý, no štatistiky ukazujú stúpajúci trend. Od roku 2000 bolo nahlásených približne 100 prípadov.

Len tento rok k 4. júlu zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva SR 9 prípadov. Z toho dva prípady boli nahlásené v okrese Bardejov. „Prípady sa vyskytli vo všetkých vekových skupinách. Neevidujeme žiadne úmrtie,“ uviedli vo svojom stanovisku.

„Akokoľvek vyzerá jahôdka, čučoriedka v lese lákavo – nejedzte to. Zvlášť nie neumyté,“ doplnil rádiológ na sociálnej sieti.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie