fbpx

Lesné plody nikdy NEJEDZ neumyté, môžeš sa infikovať raritným ochorením

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, Unsplash

Príroda nám onedlho nadelí svoje ovocie. V lesoch si už čoskoro budeš môcť pozbierať sladkú jahodu alebo čučoriedku. Už len jedna bobuľka ti narobí viac škody ako úžitku.

Lesné plody sú chutné a zdravé, no neodporúčame ti ich jesť neumyté. Vystríhajú pred tým odborníci, aby si dbal na hygienu aj v prírode, píšu tvnoviny.sk.

Nejde o zhubné nádory

Na tento problém nedávno upozornil profil na sociálnej sieti radiolog_ z_mordoru, ktorý sa podelil o špecifický prípad 25-ročnej pacientky. Prednedávnom sa vo svojej lekárskej praxi stretol s ochorením alveolárnej echinokokózy.

Ide o parazitárnu infekciu, ktorú spôsobuje líščia pásomnica. Nájdeš ju v truse tohto zvieraťa. „Vyzerá ako nádor, dokonca sa aj môže správať ako nádor,“ opisuje lekár.

Podľa neho môže ochorenie vytvárať metastázy, ale v skutočnosti nejde o zhubné nádory. Diagnostika choroby môže byť náročná aj pre skúsených lekárov. „Neliečené je to takmer isto smrteľné,“ tvrdí.

Infikuješ sa kedykoľvek

Parazitologička a profesorka Alica Kočišová z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach vysvetľuje, že existujú dva druhy ochorenia. Okrem alveolárnej echinokokózy, ktoré spôsobuje pásomnica líščia, napáda ľudský organizmus aj cystická echinokokóza spôsobená pásomnicou psou.

„V oboch prípadoch ide o drobné, 2 až 3 milimetre dlhé pásomnice, ktoré žijú v tenkom čreve voľne žijúcich mäsožravcov. Na Slovensku je to najmä líška hrdzavá, ale infikovaný môže byť aj pes domáci, vlky a podobne,“ vysvetľuje Kočišová.

Podľa jej vyjadrenia nájdeš v severovýchodnej časti Slovenska a v niektorých endemických oblastiach infikovaných skoro 60 percent líšok.

Človek sa môže ochorením infikovať kedykoľvek a najmä náhodne. Vajíčka týchto pásomníc sú pred nepriazňou prostredia chránené hrubými obalmi, a preto ostávajú v prostredí infekcie schopné prežiť dlhé mesiace až rok.

„Môžu sa prichytiť na drobné lesné ovocie najmä jahody, prípadne aj čučoriedky, huby a liečivé byliny,“ vysvetľuje parazitologička.

Ktorá skupina je v ohrození?

Rizikom nákazy je teda zber lesných plodov, ktoré pred konzumáciou dostatočne neumyješ.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie