fbpx

Lekárske ambulancie zvažujú nové poplatky. Dostanú 200 miliónov eur navyše, ale ani takéto zvýšenie nebude vraj stačiť

Lekárske ambulancie zvažujú nové poplatky. Zdroj: TASR/František Iván *** Local Caption

SLK preto plne podporuje Zväz ambulantných poskytovateľov, ako aj Asociáciu súkromných lekárov v prebiehajúcich rokovaniach s poisťovňami.

V súčasnosti sa znovu ozývajú hlasy o poplatkoch. Žiaľ, tie sú už dnes v mnohých ambulanciách realitou a od 1. apríla hrozia ďalšie. Navyše, mnohí lekári už avizujú, že nové zmluvy s poisťovňami neuzavrú a ambulancie radšej zatvoria.

Mnohé ambulancie boli nútené v súvislosti s bezprecedentným zvyšovaním cien energií a vstupných nákladov zaviesť poplatky, ktoré im umožnili prežiť kritickú situáciu. Dialo sa to však bez akejkoľvek regulácie a systému, čo mnohí pacienti pochopiteľne vnímali ako nespravodlivosť.

„V súlade s programovým vyhlásením vlády, spolu so zástupcami asociácií a združení lekárov, sestier a lekárnikov, ostatných zdravotníckych pracovníkov, pacientov či zdravotných poisťovní robíme audit poplatkov a doplatkov u lekárov,“ vyhlásila ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková.

Rokovania so zdravotnými poisťovňami

Ambulanciám ešte môžu pomôcť rokovania so zdravotnými poisťovňami.  Inštitút INEKO zverejnil analýzu príjmov neštátnych ambulantných lekárov. Vyplýva z nej, že za mesiac zarobili v priemere 4 836 eur v hrubom. Najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní lekári pre dospelých, najmenej kožní a internisti.

„Je to hrubá odmena za prevádzkovanie ambulancie. Zisk sa v rozmedzí rokov 2018-2022 zdvojnásobil, bol 102-percentný nárast. Do toho zisku vstupujú rôzne odmeny, odmeny za prácu, odmena za vložený kapitál, odmena za riziko podnikania,“ povedal riaditeľ inštitútu INEKO Dušan Zachar.

INEKO podľa Asociácie súkromných lekárov zavádza.

„Tvoríme zisk, ale na základe toho, že si vyplácame nižší príjem, pretože nemáme finančné zdroje na to, aby sme si taký príjem mohli zadať do systému ako superhrubú mzdu. Potrebujeme finančné zdroje na to, aby sme mohli fungovať,“ dodal prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Lekári hovoria, že potrebujú peniaze na vymaľovanie, rôzne opravy, prístrojové vybavenie, ale aj na platy sestier.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie