Dva tímy kardiochirurgov vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) zachránili 35-ročnému pacientovi srdce unikátnou operáciou, pri ktorej spojili Rossovu a Ozakiho metódu. Podobný pokus sa uskutočnil iba v Japonsku na mŕtvom prasati, nikdy však na žijúcom človeku.
Spojenie týchto dvoch operácií trvalo takmer osem hodín a prebiehalo súčasne na dvoch operačných sálach. Informuje rtvs.sk.
„Klasická Rossova operácia spočíva v tom, že sa odoberie pľúcna chlopňa spolu s časťou pľúcnej tepny a implantuje sa na miesto vyrezanej chorej aortálnej chlopne,“ vysvetlil prednosta Kliniky srdcovej chirurgie VÚSCH, Adrián Kolesár.
„To, čo sme teraz urobili prvýkrát, bolo to, že sme vytvorili vlastnú pľúcnu chlopňu z tkaniva pacienta, konkrétne z jeho osrdcovníka. Obal novej pľúcnej tepny bol z hovädzieho perikardu. Dôležité je, že cípy sú z vlastného tkaniva,“ dodal.
Tridsaťpäťročný pacient Matej Pavlovič vďaka tejto operácii môže viesť kvalitnejší a plnohodnotný život bez nutnosti každodenného užívania liekov.
„Samozrejme, mám obmedzenia týkajúce sa hrudníka, ktorý bol celý rozrezaný a momentálne je zlomený, takže nemôžem dvíhať nič ťažké. Inak si musím dávať pozor na seba,“ povedal Pavlovič.
Kardiochirurgovia vidia v tejto operácii výhodu aj v jej nízkych nákladoch.
„Cena tohto materiálu je prakticky nulová, zatiaľ čo cena homografu je 5-tisíc eur a cena chlopne dosahuje 4-tisíc eur. V tomto prípade sú náklady nulové. Takže aj keď je táto operácia asi najzložitejšia, je aj najlacnejšia,“ vysvetlil Kolesár.
„Prínos operácie musí výrazne prevyšovať riziko, preto sa snažíme vyvíjať nové metódy a prístupy, ako sú miniinvazívne techniky či zložité zákroky, ktoré nám umožňujú znižovať riziko a pomáhať pacientom. Naša priorita je vždy pacient a posúvať kardiochirurgiu týmto smerom,“ povedal kardiochirurg a generálny riaditeľ VÚSCH Štefan Lukačín.
Unikátne spojenie Rossovej a Ozakiho operácie je hradené zdravotnými poisťovňami a zákrok je vhodný pre pacientov s ochorením aortálnej chlopne vo veku do 45 rokov.