Poslanci národnej rady v stedu (9. 4.) schválili zákon o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami. Ide o takzvanú covidovú amnestiu, ktorú navrhla vláda a opozícia ju ostro kritizuje. Pridávajú sa k nej aj lekári.
Ľudia, ktorí dostali pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo museli uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa budú môcť domáhať odškodnenia. Schválenie legislatívy v parlamente privítal aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. „Štát počas mimoriadnej situácie musí prijímať opatrenia, ale tie opatrenia majú ľudí chrániť a nie ich tyranizovať,“ povedal.
Opozícia však zákon kritizuje. Poslanec Tomáš Szalay z SaS označil legislatívu za hanebnú. Pripomenul, že ľudia počas pandémie zomierali aj preto, lebo niektorí nedodržiavali pravidlá, nenosili rúška a povzbudzovali iných k nedodržiavaniu pravidiel. „A my ideme teraz týchto ľudí odmeňovať ako štát, týmto absolútne rozleptávať dôveru v to, že máme nejakú spravodlivosť, nejaký právny proces,“ skonštatoval.
Podobný názor majú aj lekári združení v Zväze ambulantných poskytovateľov, ktorí protestuje proti covidovej amnestii. „Považujeme ju za výsmech vedeckej medicíny, zdravotníkov v prvej línii aj všetkých zodpovedných občanov, ktorí dodržiavali opatrenia a chránili zdravie spoločnosti. Odmeňovať tých, ktorí ich vedome porušovali a prispievali k šíreniu vírusu a úmrtiam, je morálne neprípustné,“ uviedol zväz na sociálnej sieti.
Milióny na amnestiu
Pri porušení covidových pravidiel polícia zaznamenala približne 58-tisíc priestupkov. Karanténne zariadenia zase vystavili vyše 17-tisíc faktúr. Kým väčšinu z účtov za stravu v celkovej výške viac ako 1,5 milióna eur ľudia uhradili, v prípade pokút to bolo inak. Ich celková suma za covidové obdobie bola vyše 2,7 milióna eur, pričom štát vybral len necelý milión.
Na covidovú amnestiu majú pritom ísť vyše tri milióny eur. Premiér Robert Fico v minulosti povedal, že dosah na štátny rozpočet nie je taký veľký, ako sa obávali.
Kto môže byť amnestovaný
Odškodnenie bude vyplácané na základe písomnej žiadosti. Ministerstvo vnútra odškodní ľudí za pokuty uložené policajtmi a okresnými úradmi, a tiež za stravné súvisiace s umiestnením v karanténnom zariadení. Obce budú zase riešiť odškodnenia za pokuty uložené obecnými policajtmi, a regionálne úrady verejného zdravotníctva zase odškodnia za pokuty uložené nimi.
„Oprávnená osoba, ktorej bola uložená pokuta za porušenie protipandemických opatrení zavedených z dôvodu COVID-19, a to v období od 12. marca 2020 od 6.00 h do 15. septembra 2023 do 6.00 h, má možnosť požiadať o odškodnenie predstavujúce sumu zaplatenej pokuty, respektíve jej časti. Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do takzvanej povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané,“ uvádza sa v dôvodovej správe k legislatíve. Právo na odškodnenie si osoba môže uplatniť do 31. októbra 2025.
Výzva prezidentovi
Opozícia sa zhoduje, že vláda takto vysiela signál aj pri súčasnom probléme s nákazou slintačky a krívačky a odkazuje ľuďom, že nariadenia dodržiavať netreba. „Vyzývame preto prezidenta Petra Pellegriniho, aby zákon nepodpísal. V opačnom prípade dostane prednosť povolebná korupcia časti voličov koalície pred dodržiavaním zákonov,“ uviedla podpredsedníčka klubu PS Zuzana Števulová.
Na prezidenta sa chce obrátiť aj strana KDH. Pellegrini sa zatiaľ k zákonu nevyjadril. „Prezident sa so zákonom po jeho doručení dôkladne oboznámi a následne prijme svoje ústavné rozhodnutie,“ reagovala prezidentská kancelária.