Neviem, všetko má svoje príčiny. Ako som povedal na začiatku, vytvoril sa naratív, že zdravotníctvo je jedna čierna diera, do ktorej dávate peniaze, ktoré niekde miznú. Niektorí politici to s obľubou hovoria, že predtým tam boli 4 miliardy, teraz 8, povedia 9 miliárd, čo nie je pravda, a že peniaze tam teraz nevidno.
Keď si spomeniete, čo pred 15 rokmi predstavovali peniaze z hľadiska reálnej inflácie v porovnaní s dneškom, tak v zásade ste na tých istých peniazoch. Musíme sledovať, koľko peňazí dávame na jedného občana Slovenskej republiky. Za Čechmi, s ktorými sa najradšej porovnávame, zaostávame o 200 eur na obyvateľa Slovenska počas roku na zdravotnú starostlivosť. To sú obrovské peniaze, takže žiadna čierna diera. Nás čakajú ešte veľké výzvy v zdravotníctve, ako je starnutie populácie, skríningové programy, prevencia, nové inovatívne lieky.
Zdravotníctvo je proste drahé. Ak to chceme robiť, budeme musieť do toho dať ďalšie peniaze. Je to príležitosť pre lekársko-odborové združenie, aby kontrolovalo toky peňazí v zdravotníctve, aby to kritizovali, aby robili, to je dobrá práca.
Oni v súčasnosti tvrdia, že všetky peniaze idú dvom najbohatším Slovákom – Pente a Agelu – a obávajú sa, aby z tohto dôvodu neboli nemocnice transformované na akciové spoločnosti. Naopak, opozičná poslankyňa Janka Bitto-Cigániková to vidí ako dobrý nápad, dokonca by aj štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu dala súkromníkom, lebo podľa nej to, čo riadia súkromníci, prináša výsledky.
Keď vidíme, aká je stratová Všeobecná zdravotná poisťovňa a každý rok tam štát nalieva milióny eur, nebolo by aj toto riešenie?
Vyzerá to ako jednoduché riešenie. Nemôžeme predať, odovzdať všetko, čo máme na Slovensku niekde preč. Som o tom presvedčený, že to tak nejde. Odovzdali sme si všetky strategické závody, nemáme elektrárne, plynárne, nemáme v zásade skoro nič. O čo nám ide? Všetko niekomu dáme, aby to robili, len preto, že sa tvárime, že sme neschopní vedieť riadiť? Nie, to tak nemôže byť.
Dokáže ju štát riadiť, keď vidíme, že je každý rok stratová?
Musí to dokázať riadiť.
Jedna vec je, že to musí dokázať, druhá vec, že je každý rok stratová.
Musíme odstrániť politické a lobistické vplyvy, ktoré v tej zdravotnej poisťovni sú, a preto treba sledovať toky peňazí, ktoré idú z poisťovní.
A kde sa strácajú?
Kdekoľvek si viete predstaviť. Môžeme ísť po jednotlivých segmentoch. Máme niečo, čo sa volá programové rozpočtovanie, proti čomu je aj SaS-ka, ktorá by chcela všetko nechať na poisťovniach, aby si „ututlali“ s každým nejakú zmluvu, o ktorej nikto viac nebude vedieť. Ale to sú naše peniaze, my tam dávame peniaze. V zásade ide o formu zdanenia, čo nemá s poistením nič spoločné, len sa to eufemisticky nazýva.
Musíme rozumieť tomu, čo vlastne chceme za peniaze, a máme právo to kontrolovať. Asi by sme neboli radi, keby si daňový úrad robí zisky a povie si, že „je to fajn“. V tomto Lekárskemu odborovému združeniu rozumiem. Treba sledovať, kde idú peniaze.
Máme ústavnú zdravotnú starostlivosť. Máme OSN-ku a jednotlivé typy nemocníc – jednotky, dvojky, trojky, štvorky, a potom nejakú vymyslenú päťku. Musia tam ísť podobné, respektíve rovnaké toky peňazí v závislosti od toho, či sa tam robí veda, výskum alebo nejaké špeciálne programy. V zásade to musí byť jasné a dosledovateľné. Každý na Slovensku si to musí vedieť pozrieť. Je to komplikovaný systém, ako sa teraz platí, pretože sa platí základnou sadzbou.
Keď sa poisťovňa dohodne s poskytovateľom, je to ich bilaterálna vec. Keď vás poisťovňa dostane do tlaku, že to zoberiete, a potom nemôžete poskytovať zdravotnú starostlivosť v rozsahu, v ktorom by si to zaslúžilo. Takže sa cez to rozutekajú peniaze.
Povedali sme, že zatvoríme jednodňovky. Nie som celkom šťastný, ako sa to urobilo. Ale treba sa pozrieť na to, či jednodňovky plnia, čo od nich chceme, či tam nie je nadliečenie, hlavne v očných klinikách, ktoré vyrástli ako huby po daždi, protetika, ortopédia, endoprotézy. Musíme to kontrolovať a povedať si, nakoľko sme vyzbierali peniaze, aby sme ich mohli dávať.
Inovatívne lieky. Samozrejme, aj pacienti lobujú, aby sem prišli nové lieky. Ja som za, ale nie všetky nové lieky sú také dobré, aby jednoducho nahradili tie staré, pretože sú niekoľkonásobne drahšie. Keď si vypočítate pridanú hodnotu, nemá to pre štát žiadny zmysel. Neviete si to dovoliť. Je veľa tém a my sme ich zanedbali za tie roky.
Pozrime sa na prax. Čo sa stane od januára, ak sa vláda naozaj nedohodne s lekármi, lebo zatiaľ to vyzerá tak, že sa nedohodnú, aj rokovania viaznu a sú sporadicky. Možno by lekári ocenili častejšie stretnutia a keby si aj politici znížili platy ako gesto, že keď ani lekári nedostanú, čo im bolo sľúbené, tak načo si politici zvyšovali platy? Za to by ste boli, keby sa platy vrátili do predchádzajúceho stavu?
Treba ale povedať, že si nezvýšili platy, ale náhrady. Je to trošku rozdiel.
Ale dostanú viac?
Dostanú viac, hej. Poviem príklad, keď by ste mali preukazovať svoj majetok, ktorý ste nadobudli a zarátate si do toho aj svoje náhrady, a niekto by ich reálne kontroloval, dostali by ste sa do veľkých problémov. Náhrady si nemôžete zakomponovať do toho, že ste si postavili byt alebo dom.
Ale v konečnom dôsledku dostanú viac, pričom sa teraz hovorí, že lekári nemôžu dostať.
Ja som za, samozrejme (aby sa vrátili platy politikov do predchádzajúceho stavu, pozn. red.). Ak treba urobiť gesto, tak jasné.
To bola len podotázka. A teraz k stavu – ako to bude od januára vyzerať? 2713 lekárov dalo výpoveď, ale číslo môže sa zvyšovať. Sú títo lekári nahraditeľní, stiahnutím lekárov z iných nemocníc, presmerovať, aby zdravotná starostlivosť fungovala?
Reálne také množstvo lekárov neviete nahradiť, to sa nedá urobiť. Lekárov nevieme doniesť, snáď sa dá vyhlásiť nejaký výnimočný stav, ohrozenie, ale to je politické rozhodnutie, ktoré sa musí urobiť na najvyššej vládnej úrovni.
Stačilo by vyhlásiť mimoriadnu situáciu, lebo sme to zažili počas COVID-u.
Áno, to sme mali počas COVID-u, takže by museli chodiť. Nebol by som rád, aby to prišlo až k tomuto bodu. Myslím, že pán minister ešte bude rokovať a myslím, že odborári čakajú na stretnutie s predsedom vlády a dúfam, že predseda vlády bude schopný situáciu upokojiť.
Prečo sa s ním ešte nestretol? Veď ide o naozaj vážnu situáciu.
Situácia je vážna v celom štáte. Prečo sa s nimi nestretol, je dobrá otázka, na ktorú ja neviem odpovedať. Strana Hlas chcela ministerstvo zdravotníctva, aby tam niečo dokázali. Či ich (predseda vlády, pozn. red.) nechá, aby ukázali svoje možnosti, a potom vstúpi ako „deus ex machina“ ako v starovekom antickom divadle.
Nie je to hranie hazardu s pacientami a so životmi ľudí?
Dúfam, že to tak nie je. Premiér má svoje skúsenosti, takže dúfam, že nehrá žiadne hry.
Ale plynie už dvojmesačná výpovedná lehota?
Máme dva mesiace času, aby sme to všetko urobili. Všetko, čo som povedal v tomto zmysle, je môj názor.
Aj opozícia tvrdí, že vydieranie lekárov je už prežité a že už to nebude mať efekt ani podporu v spoločnosti. Spomenuli sme mimoriadnu situáciu, či nie je na mieste, keď lekári vydierajú, že znemožnia poskytovanie zdravotnej starostlivosti? Hovoríme naozaj o životoch a nie je to žiadna sranda. Či nie je riešením vyhlásiť mimoriadnu situáciu? Nakáže sa lekárom, aby nastúpili do práce a tým by sa to vyriešilo?
Iste by šlo o okamžité riešenie, ale máme extrémne rozpoltenú spoločnosť rozdelenú na akékoľvek prúdy. Nežijeme dobrú dobu a my potrebujeme, a aspoň to tak cítim, spoločnosť zastabilizovať, upokojiť. Najradšej by som bol, keby sa našli spoločné riešenia, už som ich opakovane ponúkol, pokiaľ viem k tomu prispieť, rád to urobím.
Robí minister Šaško dostatok pre to, aby upokojil situáciu?
Musím povedať, že čo urobil doteraz od nástupu je pekný výkon. Išiel do toho, ako to dnes kolega Szalay povedal, s pokorou. Chce sa stretávať, deklaruje ochotu sa dohodnúť, robí pre to veľa. Zatiaľ je to dobre.
Povedali sme, že lekári nie sú nahraditeľní. Čo sa týka zdravotných sestier, tie síce dostanú, čo im bolo sľúbené, ale bez lekárov ambulantné sestry nebudú mať, kde nastúpiť. Ide už o komplexnejší problém, ktorý tu vzniká. Už teraz máme nedostatok zdravotných sestier. Ako to vyzerá v praxi, keď sestry chýbajú?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)