Kým prví sa pokúšajú vyriešiť tajničku hľadaním minimálneho počtu krokov na vyriešenie, druhí sa pokúšajú znova a znova prekonávať rekordy v riešení kociek a dosahovať neuveriteľné výsledky.
Pôvodná kocka 3x3x3 má od roku 2023 rekord 3,13 sekundy. Samotnému Rubikovi najskôr trvalo mesiac, kým rozlúštil záhadu vlastného vynálezu, čo nie je nič zlé, keďže kocka môže mať 43 biliónov rôznych pozícií.
V rokoch 1980-81 bola vo viacerých krajinách hrou roka, neskôr sa pre jej fanúšikov organizovali kluby, zväzy, súťaže a majstrovstvá sveta. V roku 1981 bola kocka zaradená do zbierky architektúry a dizajnu Múzea moderného umenia v New Yorku a v roku 2014 bola uvedená do Siene slávy amerických hier.
Úspech kocky mu umožnil robiť to, čo miloval, no priniesol aj obrovské nasadenie. Prestal pravidelne vyučovať, aby sa mohol venovať svojej štúdiovej práci, témam softvéru a architektúry a počítačovým hrám.
O svojom vynáleze sa takto vyjadril: „Tu nie som dôležitý ja, ale kocka. V skutočnosti to ani nie je kocka, ale jej efekt
ako dokázal ovplyvniť toľkých ľudí a na taký dlhý čas, ako dokázal zostať obľúbeným u nových generácií po celé desaťročia, kým sa svet dramaticky menil.“
Dnes už, samozrejme, maďarský profesor meno značky Rubik nemá vo vlastníctve. Právo na to má spoločnosť s názvom Spin Master, ktorá generuje ročné príjmy približne 1,8 miliardy eur. Spoločnosť získala značku v roku 2021 za približne 51 miliónov eur. Na základe čísel sa ukázalo, že ide o celkom dobrý obchod, pričom len v roku 2022 sa na ňom zarobilo viac ako 69 miliónov eur, informuje portál reflexshop.hu.
Jeho čarovná kocka sa stala symbolom zložitých ťažko riešiteľných problémov, jej zloženie si vyžaduje spoluprácu ruky, mozgu a pamäte a používa sa aj proti demencii u starších ľudí.