Rubik Ernő, nositeľ ocenenia Kossuth, objektový dizajnér, umelec národa, vyznamenaný Rádom svätého Štefana I. Uhorského, oslávil 13. júla osemdesiatku. Rubik je maďarským vynálezcom, narodil sa 13. júla 1944 v Budapešti a práve on pred päťdesiatimi rokmi vytvoril svetoznámu Rubikovu kocku.
Jeho otec Ernő Rubik st. bol najznámejším maďarským leteckým konštruktérom, po ňom zdedil vynaliezavého ducha a kreativitu, po matke, poetke Magdolne Szántó, umelecké črevo. Po Strednej odbornej škole výtvarného a úžitkového umenia absolvoval Rubik mladší v roku 1967 budapeštiansku technickú univerzitu ako architekt, do roku 1971 potom študoval sochárstvo a interiérový dizajn na Vysokej škole úžitkových umení (dnes Moholy-Nagy University of Arts).
Potom pracoval ako architekt-dizajnér, v rokoch 1970 až 1988 vyučoval na Vysokej škole úžitkového výtvarníctva a zaoberal sa tvorbou geometrických modelov, píše portál ma7.sk.
Na jar 1974 navrhol svoju konštrukciu z 27 drevených kociek na pomoc pri inžinierskom modelovaní, vhodnú na znázornenie priestorových pohybov ako vzdelávaciu pomôcku. Na okraje kocky nalepil farebné hárky papiera, len z dôvodu, aby bolo ľahšie sledovať, ktorá kocka kam smeruje.
Strany kocky, ktorá má na každej strane deväť štvorcov v usporiadaní 3×3, sú rôznych farieb a dajú sa otáčať okolo troch osí. Rýchlo sa ukázalo, že kocka môže byť dobrá nielen ako ilustračná pomôcka, ale aj ako logická hra. Patent na svoj vynález získal 28. októbra 1976 pod číslom prípadu RU-158 pod názvom „Priestorová logická hra“.
Kocka si za krátky čas získala medzi hráčmi nebývalú obľubu, no pre svoju výrobu a distribúciu v zahraničí sa musela prebojovať cez labyrinty domácej byrokracie, až napokon pod názvom Rubikova kocka dobyla svet. Jeho popularita je odvtedy nezlomná, za päťdesiat rokov sa predalo pol miliardy kópií a zostáva výzvou pre matematikov aj hráčov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)