Emócie z odchodu blízkej osoby sa nahromadili a smerovali k citovej explózii, hnevu či melanchólii. Napriek tomu si zobrala ponaučenie a zistila, že aj tieto emócie sú súčasťou života.
Patríciu Jarjabkovú Garajovú si tisíce slovenských detí už navždy budú pamätať ako „Paťu z Od Kuka do Kuka“. Aj keď na kamere sršala smiechom a deti z jej vystúpení čerpali radosť, v súkromí to také ružové nemala.
Na obrazovkách verejnoprávnej Slovenskej televízie sa aktuálne objavuje program Opri sa o mňa. Zámerom dokumentu je zaoberať sa celospoločenskými témami či ľuďom, ktorí zažili najťažšie chvíle, tvrdé pády na dno a následne hľadali silu, aby dokázali vstať a posunúť sa vpred.
Prísny otec, ktorý ju ale aj pochválil
Ôsma časť druhej sezóny bude venovaná práve Patrícii. Ako prvorodené dieťa si zažila akýsi výchovný experiment rodičov.
„Tí moji boli veľmi prísne vychovaní, najmä otec, a tak sme boli aj my. Otca som sa dosť bála, zároveň však bol a je mojím veľkým vzorom. On, veľký muž, mama zase drobná vrtká žienka, ktorá šikovne a inteligentne rozhodovala o väčšine vecí,“ rozprávala dávnejšie pre denník SME.
Otec svoj rešpekt využil v „teste“, ktorým chcel u svojich dcér overiť, do akej miery sú sebavedomé. „Teória spočívala v tom, že ma akoby „zhadzoval“ a podpichoval, aby som dokázala, že na niečo mám. Na sestru to zabralo, ja som však uverila, že som naozaj nemožná a neschopná. (smiech)“
S odstupom času prehodnotila túto metódu a zistila, že sa u nej osvedčila. „Vďaka tomu sa však oveľa viac snažila, začala som recitovať, hrať divadlo a podobne, čo ma dostalo tam, kde som dnes.“
Vyslúžil si však od neho aj pochvalu. „Niekoľkokrát v živote mi povedal, že „áno, toto bolo dobré“. Teraz mi napadlo, že vždy mi hovoril, že žena musí byť múdra, a nie krásna (smiech).“
Nahromadené emócie vyvolali výbuch
Silný príbeh si diváci budú môcť vypočuť aj vďaka moderátorke relácie Dagmar Mozolovej, ktorá detskú legendu vyspovedá a predstaví obdobie, kedy si prechádzala náročnou skúškou života, píše Život.
Po prvýkrát rozhovorí o úmrtí, strate, hneve, čo napokon vyústilo do odpustenia a načerpania novej životnej sily. Keďže nie každý deň svieti slnko a aj ľudia si občas prechádzajú ťažkými obdobiami, Patrícia za najsmutnejšie chvíle označila smrť milovanej mamy.
Emócie z odchodu sa nahromadili a smerovali k citovej explózii, hnevu či melanchólii. Napriek tomu si zobrala ponaučenie a zistila, že aj tieto emócie sú súčasťou života a pre ňu šlo o istú formu vyjadrenia smútku.
Dokumentárna sága prinesie odpovede na stále tabuizovanú tému, ktorá sa týka nečakaného odchodu milovanej osoby. Ako dokážeme akceptovať smrť ako bežnú súčasť nášho života? Ako stráviť posledné dni s blízkym, aby odišiel na druhý svet v láske?
Nový začiatok každej straty
Patrícia má dodnes v živej pamäti telefonát od mamy, o ktorom netušila, že bude zároveň ich posledným. Jej mama mala v deň zaľúbených – 14. februára – výnimočne dobrú náladu. Tú o 24 hodín vystriedala šokujúca správa z nemocnice, ktorá obrátila život televíznej legendy o 180 stupňov.
Diváci Jednotky odhalia, ako sa popasovala so stratou mamy. „To bola Etna, to boli všetky sopky sveta, ktoré vystrelili, a vďaka tomu som si uvedomila, aké je dôležité pracovať aj s tým pocitom ako je hnev, ako patrí aj hnev k smrti,“ povedala v dokumente Jarjabková, ktorá sa rozhodla pomáhať ľuďom na poslednej ceste životom.
Pracuje ako dula pre umierajúcich, ktorá je prítomná pri procese umierania človeka. Smrť osoby, ktorá jej dala život, otvorila pre Patríciu Garajovú Jarjabkovú novú cestu, ako sa oslobodiť od trúchlenia, dodáva koktejl.azet.sk.
„Každá strata, každá ťažoba, každá hrôza, ktorú som prežila, je novým začiatkom,“ hovorí Patrícia.
Viac sa diváci dozvedia v dokumente Opri sa o mňa, ktorý uvidíte v nedeľu večer o 21.30 h. na obrazovkách Jednotky.