Často ide o uzbecké ženy, ktoré sa za tureckých mužov vydali narýchlo po zoznámení na internete bez toho, aby o nich niečo viac vedeli. Iní muži nalákali pomocou klamstiev alebo im po príchode do Turecka zobrali pasy, aby nemohli odísť späť domov. „Utečú a nájdu nás,“ poznamenala Islomová.
Jednou zo žien, ktorá sa na asociáciu obrátila, bola dvadsaťročná Uzbekistanka, ktorá svojho manžela spoznala v Uzbekistane, kde jej nasľuboval „krásny pohodlný život v Turecku“. Keď ju ale odviezol do svojho domu, zistila, že ide o farmu na dedine, kde sa mala dennodenne starať o dobytok. „Prostredníctvom tureckých orgánov sme jej mohli pomôcť,“ uviedla Islomová.
„Radím všetkým, aby si dobre rozmysleli, koho si berú. Aby sa zoznámili s tureckými tradíciami a tiež zlepšili svoje právne znalosti,“ dodala.
Obeťami podvodníkov sa ale stávajú aj muži. Turecká televízia Star informovala, že niekoľko Turkov zaplatilo sobášovej agentúre, ktorá každému z nich sľúbila uzbeckú nevestu z dobrej rodiny, uvádza iDNES.cz.
Muži popísali, že ich vyvolené ale niekoľko týždňov po príchode do Turecka zmizli. So sebou si vzali nielen darčeky, ktoré im budúci manželia dali, ale často ich pri odchode aj okradli. Turecká polícia už podvodníkov zadržala.
Podľa RFE však neplatí, že sobáš s Turkom či Turkyňou automaticky vynesie Uzbekistancom do troch rokov turecké občianstvo.
„Po svadbe s tureckým občanom získa cudzinec ročné povolenie na pobyt pre manželov, ktoré sa potom predĺži o ďalšie dva roky. Turecká polícia opakovane náhodne pár navštevuje, aby zistila, či ide o skutočné manželstvo alebo o falošný zväzok na imigračné účely,“ uviedla právnička Yulduz Uzunaslanová, ktorej kancelária poskytuje Uzbekom poradenstvo.