O rok na to nasledovalo Kilimandžáro, ktoré zdolával opäť takmer „naholo“. Výstup, ktorý normálnemu človeku kvôli aklimatizácií na redší vzduch zaberie týždeň, Wim zvládol za 31 hodín. Neslýchaný výkon!
Príroda je pre Wima všetko, inšpiráciou aj energiou. „Ak veríte signálom z prírody, aj príroda vám bude veriť,“ hovorí.
Okrem svojej metódy odporúča každému tiež osláviť prežitý deň dobrým jedlom v spoločnosti priateľov a rodiny, hudby a smiechu. Pre Wima je šialené dusiť sa negativizmom a cítiť sa mizerne. „Nebojím sa zomrieť,“ dodáva. „Bojím sa nežiť.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Metóda Wima Hofa
Kombináciou jednoduché pravidelného dychového cvičenia, kontrolovaného vystavenia sa chladu (napríklad otužovaním alebo ľadovým kúpeľom) a psychickej koncentrácie môžete Metódu Wima Hofa vyskúšať aj vy.
Cvičenie s dýchaním prevádzajte v bezpečnom prostredí, ideálne hneď po prebudení a nalačno. Prebieha nasledovne:
1) Zaujmite pohodlnú meditačnú pozíciu.
2) Uvoľnite sa, zavrite oči a sústreďte sa na svoj dych. Zhlboka a kontrolovane sa nadýchnite nosom alebo ústami, kým neucítite urpostred hrudníka slabý tlak. Na malú chvíľu zadržte dych a potom všetok vzduch vydýchnite ústami.
3) Opakujte 30 až 40-krát, alebo kým neucítite, že je vaše telo nasýtené kyslíkom. V priebehu cvičenia môžete cítiť brnenie v prstoch alebo ľahké točenie hlavy. Nemusíte sa báť, tieto nežiadúce účinky sú neškodné.
4) Pri nádychu pracujte s bránicou, no nikdy nedýchajte ani nevydychujte silou. Dýchajte nielen do pľúc, ale aj do brucha. Udržujte stabilné tempo.
5) Po poslednom nádychu vydýchnite všetok vzduch — a potom zadržte dych na tak dlho, ako vám len reflex dovolí. Vďaka predchádzajúcemu kontrolovanému dýchaniu je vaša krv výrazne okysličená, a preto je možné, že vydržíte nedýchať aj 2 až 3 minúty.
6) Po chvíli vás reflex prinúti nadýchnuť sa. Obnovte dýchanie hlbokým nádychom, a to do maximálnej kapacity pľúc. Akonáhle je váš nádych na maxime, nevydychujte, ale držte v sebe vzduch asi 15 sekúnd a sledujte, ako sa vaše telo plní energiou.
Aby malo cvičenie žiadaný efekt, opakujte všetky kroky tri až štyrikrát po sebe, ideálne bez prestávky. Po skončení cvičenia sa budete cítiť ľahko, sviežo a odpočinuto. Užite si tento stav pokoja a blaženosti a využite ho pre záverečnú meditáciu.