fbpx

Lacná alternatíva rakiet: Britské ministerstvo obrany testuje laserovú zbraň

Spojené kráľovstvo efektívne testuje novú zbraň s názvom DragonFire schopnú strieľať vysokovýkonnými a presnými lasermi na veľké vzdialenosti.. Zdroj: X/Jopelim

Veľká Británia prvýkrát úspešne skúšobne odpálila vysoko výkonnú laserovú zbraň proti vzdušnému cieľu. Podľa tamojšieho ministerstva obrany by mal byť systém DragonFire lacnejší ako klasické rakety.

Britské ministerstvo obrany momentálne testuje vysoko výkonnú laserovú zbraň DragonFire. Podľa BBC má ísť o lacnejšiu alternatívu rakiet, ktoré dokážu zostreliť napríklad bezpilotné lietadlá. Podľa tamojšieho ministerstva obrany je zbraň dostatočne presná, aby zasiahla mincu zo vzdialenosti jedného kilometra. Test na strelnici Hebrides Range v Škótsku ministerstvo označilo za „významný krok“ pri zavádzaní tejto technológie do prevádzky.

Významný krok k zníženiu nákladov

Minister obrany Grant Shapps povedal, že táto technológia by mohla znížiť „závislosť na drahej munícii a zároveň znížiť riziko vedľajších škôd“. Armáda aj kráľovské námorníctvo údajne zvažujú využiť túto technológiu ako súčasť protivzdušnej obrany.

Americké námorníctvo už nainštalovalo laserové zbrane na niekoľko torpédoborcov. Počas súčasného konfliktu s Húsitmi v Červenom mori, Spojené štáty stále využívajú na zostreľovanie bezpilotných lietadiel skôr rakety ako lasery.

Raketové strely sú, ale oveľa drahšie ako drony, ktoré majú ničiť. Niektoré rakety vyjdú na milióny libier, zatiaľ čo bezpilotné lietadlá stoja okolo pár tisíc libier. Britské ministerstvo obrany popísalo, že desaťsekundový útok pomocou zbrane DragonFire vyjde nákladovo asi ako použitie bežného ohrievača po dobu jednej hodiny.

Laserom navádzané energetické zbrane (LDEW) využívajú na prerazenie cieľa intenzívny svetelný lúč a môžu zasiahnuť rýchlosťou svetla. Dosah systému DragonFire je tajný, ale ide o zbraň s priamou viditeľnosťou, čo znamená, že môže zaútočiť na akýkoľvek viditeľný cieľ v dosahu. Z poverenia ministerstva obrany zbraň vyvíja laboratórium Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) spolu s niektorými priemyselnými partnermi.

Vývoj laserových zbraní prichádza v čase rastúceho využívania bezpilotných lietadiel vo vojnových konfliktoch. Tento trend je viditeľný napríklad vo vojnovom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie