Kybernetický útok na kataster mohli spustiť Ukrajinci, vyhlásil Fico. Rusko považuje za spoľahlivého dodávateľa

Na snímke líder PS Michal Šimečka a predseda vlády SR Robert Fico. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Reklama

Tvrdil tiež, že Ukrajina nepomohla Slovensku ani počas plynovej krízy v roku 2009, keď boli pre spory medzi Ukrajinou a Ruskom dočasne zastavené dodávky ruského plynu na Slovensko. Slovensko vtedy za prvej Ficovej vlády dočasne nariadilo veľkým podnikom obmedziť odber plynu.

Slovná prestrelka so Šimečkom

V miestami emotívnej slovnej prestrelke s opozičnými poslancami slovenský premiér odmietol vyjadrenie šéfa hnutia Progresívne Slovensko Michala Šimečku, že za zastavenie tranzitu plynu si môže Rusko samo kvôli vojenskej invázii na Ukrajinu. Šimečka tiež spochybnil Ficove predchádzajúce vyjadrenie o výpadku príjmov Slovenska vo výške pol miliardy eur z poplatkov za tranzit ruského plynu. Opozičný politik uviedol, že príjmy pološtátnej spoločnosti Eustream, ktorá zabezpečuje tranzit plynu na Slovensku, už výrazne klesli.

Skupina Energetický a priemyslový holding (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínského má v spoločnosti Eustream podiel a manažérsku kontrolu. Objem plynu prepravovaného cez Slovensko klesal už pred ruskou inváziou na Ukrajinu v roku 2022 a potom prudko klesol. To sa odrazilo aj na výsledkoch spoločnosti Eustream, ktorá v minulosti patrila medzi mimoriadne ziskové spoločnosti na Slovensku.

Bratislava podľa Fica pripravovala s ukrajinskou vládou riešenie, ktoré by umožnilo, aby plyn z Azerbajdžanu prúdil na Slovensko cez Ukrajinu, ktorá by si surovinu vymenila s Ruskom. Slovensko tiež navrhlo možnosť, že by vlastnilo ruský plyn, ktorý nakupuje na ukrajinskom území, a nie na svojich hraniciach, ako je to v prípade súčasnej zmluvy s Gazpromom. Fico tvrdil, že obe tieto alternatívy Zelenskyj odmietol.

Skutočným problémom je neochota „niektorých politikov“ ukončiť závislosť od ruského plynu, reagovalo v piatok podľa agentúry Reuters ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. Kyjev zdôvodnil zastavenie tranzitu ruského plynu po skončení päťročnej zmluvy medzi Naftohazom a Gazpromom národnou bezpečnosťou, keďže Moskva predajom surovín čiastočne financuje svoju vojnovú kampaň proti Ukrajine.

Fico opäť pohrozil Ukrajine odvetnými opatreniami, ak rozhodnutie o tranzite zostane v platnosti. Už vo štvrtok po stretnutí s komisárom EÚ pre energetiku Danom Jörgensenom uviedol, že recipročné opatrenia voči Kyjevu by mohli zahŕňať zastavenie humanitárnej pomoci Ukrajine, ako aj zníženie alebo zrušenie dávok pre ukrajinských utečencov.

Slovenský premiér spomenul aj možnosť zastavenia dodávok elektriny na Ukrajinu a možnosť, že Bratislava využije svoje právo veta v rokovaniach EÚ o Ukrajine.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Politika