Parížska mestská rada a Adil zriadili telefónne číslo, na ktorom sa ľudia môžu poradiť s právnikmi a overiť si, či bol postup dodržaný. Mesto sa snaží zabrániť vlne neopodstatnených vysťahovaní, ktoré by zhoršili už aj tak napätý trh s bývaním v Paríži.
„Nemala som v úmysle opustiť svoj byt, ale musela som podpísať zmluvu o krátkodobom prenájme, aby som si ho mohla ponechať,“ hovorí Loan, 27-ročná grafická dizajnérka na voľnej nohe, ktorá už štyri roky žije v byte s rozlohou 15 metrov štvorcových vo východnej časti Paríža.
„Majiteľ mi najprv povedal, že v lete budem musieť na dva mesiace opustiť byt, a ja som nechápala prečo. Potom som zistila, že navrhol nájomnú zmluvu s dátumom vysťahovania 7. júla, len niekoľko týždňov pred olympijskými hrami,“ hovorí Loan. Grafička sa bude musieť na leto odsťahovať z mesta a v septembri si začne hľadať nové bývanie.
Podľa údajov na platforme Airbnb môžu podobné typy ubytovania, v akých bývajú Axel alebo Loan, stáť počas olympijských hier 250 až 350 eur za noc.
„Ak sa ukáže, že dôvod vypovedania nájomnej zmluvy bol podvodný, poškodení nájomcovia môžu podať žalobu o náhradu škody. V prípade podvodu hrozí prenajímateľovi pokuta 6 000 eur,“ hovorí Morvanová.
Kontroly sú však veľmi náročné. Vysťahovaní nájomníci totiž zvyčajne môžu predložiť dôkaz o tom, že dostali výpoveď pod falošnou zámienkou, až po tom, čo sa vysťahujú.