Európska únia v otázke predpisov pre digitálny priestor americkým technologickým gigantom nepoľaví, pre všetky firmy vraj platia identické pravidlá. V prípade navýšenia ciel zo strany USA sú však stále v hre odvetné kroky v podobe vyššieho zdanenia veľkých spoločností ako Apple či Meta.
Európska únia by mohla uvaliť daň na americké digitálne spoločnosti, ak sa jej nepodarí dosiahnuť so Spojenými štátmi dohodu o zrušení ciel, ktoré na dovoz z EÚ zaviedol americký prezident Donald Trump, uvádza blesk.cz. V rozhovore s denníkom Financial Times to povedala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
EÚ vo štvrtok oznámila, že o 90 dní odloží platnosť protiopatrení proti americkým clám. Reagovala tak na Trumpovo stredajšie rozhodnutie, ktorým Spojené štáty s okamžitou platnosťou tiež odložili vysoké clá o 90 dní, aj keď v platnosti zostáva základné desaťpercentné clo. Oznámený krok sa vzťahuje na všetky krajiny s výnimkou Číny, ktorej Trumpova administratíva naopak clo zvýšila. Von der Leyenová denníku Financial Times povedala, že EÚ sa v tejto 90-dňovej prestávke bude snažiť dosiahnuť „úplne vyváženú“ dohodu s USA. Varovala však, že je v prípade krachu rozhovorov pripravená rozšíriť obchodnú vojnu na služby.
„Príkladom je uvalenie dane na reklamné príjmy digitálnych služieb,“ uviedla šéfka EK. Takáto daň by zasiahla veľké americké internetové spoločnosti, ako je Meta, Google či Facebook, píše FT. Šéfka EK tiež uviedla, že Trumpova obchodná vojna je zlomovým okamihom vo vývoji medzinárodného obchodu. „Nikdy sa už nevrátime k pôvodnému stavu,“ vyhlásila. Dodala, že táto obchodná vojna nemá žiadnych víťazov, iba porazených.
EÚ neustúpi
Henna Virkkunenová, podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za technologickú suverenitu, uviedla, že Európska únia nemieni ustúpiť zo svojich pravidiel týkajúcich sa technologických spoločností a digitálneho priestoru, aby dosiahla dohodu o obchode s USA. Zmena digitálnej politiky EÚ je kľúčovou požiadavkou predstaviteľov Trumpovej administratívy, píše The Guardian.
„Sme veľmi odhodlaní dodržiavať naše pravidlá, pokiaľ ide o digitálny svet,“ uviedla Virkkunenová v rozhovore pre európske noviny. „Chceme zabezpečiť, aby digitálne prostredie v Európskej únii bolo spravodlivé, bezpečné a aj demokratické,“ dodala.
Mierne sa ohradila proti poznámkam, že by digitálne predpisy EÚ mohli byť považované za obchodné prekážky, a uviedla, že rovnaké pravidlá platia pre všetky spoločnosti, či už európske, americké alebo čínske. „Nezameriavame sa špeciálne na určité spoločnosti, ale vo všetkých našich pravidlách uplatňujeme tento prístup založený na riziku,“ vysvetlila.
Zuckerberg zúri, hovorí o cenzúre
V minulých dňoch Trumpov hlavný obchodný poradca Peter Navarro v článku pre Financial Times vyhlásil, že EÚ vedie proti najväčším americkým technologickým firmám „právny boj“. Šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg obvinil EÚ z „inštitucionalizácie cenzúry“, zatiaľ čo Trump zaútočil na európske rozhodnutia ukladať pokuty a viesť protimonopolné vyšetrovanie proti spoločnostiam ako Apple a Facebook.
S odkazom na digitálne pravidlá EÚ Virkkunenová uviedla, že americké technologické firmy majú často viac povinností, pretože patria medzi najväčšie na trhu. „Keď ste väčší hráč, potom máte viac povinností, pretože predstavujete väčšie riziko,“ vyhlásila.
Na stole sú rôzne odvetné opatrenia
„Chceme mať s USA dobrú obchodnú dohodu a nechceme viesť obchodnú vojnu,“ odkázala Virkkunenová ráno po tom, čo Trump oznámil 90-dňové odloženie mnohých ciel. Onedlho Európska komisia oznámila zmrazenie svojich odvetných opatrení.
Komisia síce uviedla, že v prípade neúspechu obchodných rozhovorov zostávajú na stole všetky možnosti odvetných opatrení, Virkkunenová však odmietla špekulovať o možných krokoch EÚ proti americkým technologickým spoločnostiam. Zváženie opatrení proti americkým technologickým firmám v reakcii na clá na európsky tovar navrhovalo najmä Francúzsko.
Virkkunenová nastúpila do funkcie v EK vlani v decembri, pričom na starosti má „technologickú suverenitu“, dohľad nad bezpečnostnou politikou a ochranu európskej demokracie pred dezinformáciami. Jednou z najzávažnejších otázok, ktoré má na starosti, je dohľad nad vyšetrovaním veľkých technologických firiem v rámci nových digitálnych pravidiel EÚ. Komisia preveruje množstvo firiem vrátane spoločností Alphabet, Apple a Meta podľa zákona o digitálnych trhoch, ktorý má zabezpečiť, aby veľké technologické firmy nevytláčali na trhu menších konkurentov. Samostatne, prostredníctvom zákona o digitálnych službách, vedie vyšetrovanie spoločností X a Meta.