1.
Z dlhodobých štúdií vyplýva, že kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť len od kliešťa, nie napríklad od komára. Bohužiaľ, existuje aj iný spôsob, ako sa ochorením nakaziť. Môže byť nebezpečná práve týmto spôsobom:
2.
Kliešťová encefalitída je najčastejšie spomínaná choroba prenášaná kliešťami. Je to ochorenie, ktoré môže zanechať trvalé následky. Dostať kliešťovú encefalitídu určite nie je príjemné, ale keď už sa ňou nakazíte, tak ju liečite:
3.
Kliešte nie sú chrobáky, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Patria medzi:
4.
Ako je možné, že sa vám môže dostať pod kožu a prisať sa bez toho, aby ste si to všimli? Funguje to tak, že:
5.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde sa vykonáva celoročne. Účinným sa stáva po druhej dávke a úplne spoľahlivé je po tretej dávke. Očkovanie sa môže podať jednotlivcovi:
6.
Každý vie, že ak sa niekto drží ako kliešť, len tak sa nepustí. Ale ako to kliešť robí, ako sa tak pevne drží? Je na to vybavený. Na tele teplokrvného hostiteľa si kliešť vyhľadá jemnú pokožku do ktorej...
7.
Každý asi pozná legendárny mýtus: „to sú psie blchy, tie na ľudí nechodia“. A čo kliešte? Môže váš pes dostať kliešťovú encefalitídu?
8.
Ak vás alebo vášho domáceho miláčika napadol kliešť a chystáte sa vykonať zákrok na odstránenie parazita, ako by mal vyzerať prvý krok?
9.
Hoci kliešť dokáže prejsť niekoľko centimetrov, jeho silnou stránkou je to, že dokáže trpezlivo čakať na svoju korisť. Viete, kde?
10.
Záleží na tom, za akú dlhú dobu si ho z kože vytiahnete?