Vzácne kamarátstvo medzi hercom Štefanom Kvietikom a záchranárom Bernardom Jamnickým vzniklo počas nakrúcania legendárnej Medenej veže. Ich puto pretrvalo roky – až do tragickej nehody, ktorá predčasne ukončila Benyho život.
Kamarátstvo z hôr, ktoré sa začalo na pľaci
Ako píše denník Nový Čas, počas nakrúcania filmu Medená veža v roku 1969 vo Vysokých Tatrách sa zrodilo jedno výnimočné priateľstvo. Herec Štefan Kvietik († 90) sa zblížil s členom Horskej služby Bernardom Jamnickým († 36), ktorý v snímke pôsobil ako jeho dablér. Beny, ako ho prezývali, stvárňoval v náročných scénach horolezca Pirina, ktorého v príbehu hral práve Kvietik.
Spojil ich film aj láska k Tatrám
Bernard bol skúseným záchranárom a výborným horolezcom. Kvietika nielen skvele zastupoval v nebezpečných pasážach, ale s hercom si okamžite padli do oka. „Od prvej chvíle si padli do oka. Medzi štábom a Horskou službou vládla priateľská atmosféra,“ spomínal Bernardov brat Gabriel Jamnický. Štáb po natáčaní často navštevoval ich dom v Mlynčekoch, kde ich hostila rodina Jamnických.
Kvietik na Benyho nikdy nezabudol
Štefan Kvietik s obdivom hovoril o svojom dablérovi aj v médiách. „Som hrdý na to, že Beny obliekal môj kostým a v tých ťažších scénach bol na chvíľu mojím obľúbeným Pirinom z Medenky,“ uviedol pre Plus 7 Dní. Jeho lezecké schopnosti výrazne prispeli k autentickosti filmu a utvrdili divákov v tom, že Pirin je skutočný horal.
Medenka ako spojenie svetov
Podľa Gabriela vnímal Bernard svoju úlohu vo filme ako viac než len prácu – ako poslanie. „Medenka, ako Kvietik film idylicky a jemne pomenoval, pevne spojil svety záchranárov a hercov,“ povedal. Kvietik sa časom medzi záchranármi udomácnil tak veľmi, že ho vnímali ako jedného z nich.
Beny mal možnosť emigrovať, no rozhodol sa pre Tatry
V roku 1968 bol Bernard vo Švajčiarsku, kde sa zúčastnil medzinárodného stretnutia záchranárov. Viacerí kolegovia tam ostali, no on sa rozhodol vrátiť na Slovensko. Lákala ho rodina, ale najmä Tatry, ktoré miloval. V roku 1969 prežil pád vrtuľníka, no napriek tomu sa k leteckým zásahom vrátil.
Tragédia, ktorá ukončila sľubnú kariéru
Dňa 25. júna 1979 sa však všetko zmenilo. Bernard nastúpil do vrtuľníka Mi-8 spolu s ďalšími kolegami na záchrannú akciu do Mlynickej doliny. Vrtuľník havaroval a Beny tragicky zahynul. „Neviem, prečo sa rozhodol v osudný deň ísť na tú akciu. Pôvodne sa mal zvítať s kolegami na stredisku,“ spomína Gabriel.
Kvietik mu zostal verný aj po smrti
Správa o smrti brata zastihla Gabriela počas vojenskej služby. „Veliteľ mi povedal, že mi zomrel brat, ale nepovedal ktorý. Vracal som sa cez Bratislavu a tam som dostal prvú útechu od pána Kvietika,“ uzavrel dojatý. Príbeh priateľstva medzi hercom a horským záchranárom je dôkazom, že niektoré putá sú silnejšie než čas či osud.