fbpx

Kurkuma: Prírodný protizápalový liek účinnejší ako chemické lieky?

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay

Kurkumín je silný protizápalový, antioxidačný, antivírusový, antibakteriálny a protiplesňový prostriedok. Ak hľadáte prírodné riešenie akútnych stavov, potom práve tieto byliny predstavujú bezpečné, účinné a ľahko dostupné riešenia.

Čo je to bylinková lekárnička

Bylinková lekárnička využíva bylinky a korenia, t. j. prírodné lieky namiesto umelých chemikálií na riešenie akútnych zranení alebo stavov. Bylinková lekárnička by mala obsahovať prostriedky s nasledujúcimi vlastnosťami:

  • 100 % prírodné účinne rieši väčšinu akútnych stavov, ako sú rezné rany, škrabance, modriny, popáleniny, triesky, včelie bodnutie, horúčka a bolesť.
  • Jednoduchá preprava a správa.
  • Dlhá trvanlivosť
  • Minimálne riziko predávkovania alebo negatívnych vedľajších účinkov.

Kurkuma – dôležitá súčasť bylinnej lekárničky

Liekom číslo jedna v prírodnej lekárničke je kurkuma.

Kurkuma je korenie, ktoré pochádza z podzemku rastliny Curcuma longa, čo je trvalka z čeľade zázvorovitých. Najznámejšou účinnou zložkou kurkumy je kurkumín, ktorý dodáva kurkume žltkastú farbu. Kurkumín je silný protizápalový, antioxidačný, antivírusový, antibakteriálny a protiplesňový prostriedok.

Kurkuma sa bezpečne používa ako potravina aj liek už viac ako 5 000 rokov.

Rovnako ako naši dávni predkovia, keď ma bolí hlava, mám bolesti, opuchy alebo horúčku, siahnem miesto po ibuprofene alebo paracetamole  po kurkume.

Hoci je všeobecne známe, že lieky vyrobené človekom sú účinnejšie ako lieky z prírodnej lekárne, vedecké výskumy naznačujú opak. Napríklad štúdia publikovaná v roku 2009 dospela k záveru, že výťažky z kurkumy „sa zdajú byť podobne účinné a bezpečné ako ibuprofén pri liečbe OA [osteoartrózy] kolenného kĺbu“.

Toto zistenie bolo potvrdené v roku 2014, keď ďalšia štúdia dospela k záveru, že kurkuma je rovnako účinná ako ibuprofén pri liečbe bolesti kolien a stuhnutosti kĺbov. Dôležité je, že suplementácia kurkumou mala v porovnaní s ibuprofenom výrazne menej nežiaducich účinkov, vrátane menšej bolesti brucha či nepohodlia.

Okrem toho môže ibuprofén obsahovať niekoľko „neaktívnych zložiek”, ako je kukuričný škrob, oxid titaničitý, žltý oxid železitý, červený oxid železitý, polysorbát 80, polyetylénglykol, a dokonca aj „biely atrament”.

Prípravou alebo nákupom kurkumových prípravkov sa môžeš týmto umelým chemikáliám vyhnúť, a napriek tomu si uľaviť od bolestí opuchov a horúčky.

Kedy používať kurkumu

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie