Plavecké ucho aj dráždivé oči
„Plavecké ucho je infekcia spôsobená baktériami, keď voda z bazéna zostáva vo vonkajšom zvukovode,“ vysvetľuje doktorka Rocková.
Keď sa tam voda usadí na dlhší čas, „opotrebováva ochranný maz a pokožku a poskytuje vlhké prostredie pre množenie baktérií.„
Najčastejšie sa to vyskytuje u detí a neprenáša sa z človeka na človeka. Symptómami sú bolesť, svrbenie, začervenanie, opuch a výtok z ucha.
Aj oči sú v bazénoch ohrozené, najmä, keď si ich otvoríme pod hladinou. „K podráždeniu dochádza, keď sa chlór v bazéne zmení na chemické dráždidlá v kombinácii s potom, močom a nečistotami,“ povedala Rock. „Keď pri bazéne cítite chlór, pravdepodobne cítite tieto chemické dráždidlá, keď sa v okolitom vzduchu menia na plyn.“
Tieto dráždivé látky, nazývané chloramíny, môžu spôsobiť červené a svrbiace oči, vyrážky, podráždenie nosa, kašeľ a sipot. To je dôvod, prečo je najlepšie sa pred vstupom do vody osprchovať a nikdy nevykonávať malú potrebu do bazéna.
Chloramíny sa nielen tvoria, keď sa moč, pot alebo make-up skombinujú s chlórom, ale tiež sa tým znižuje množstvo chlóru, ktoré zbavuje vodu iných baktérií. Okrem chloramínov vedie nesprávna hladina pH v bazéne k podráždeniu pokožky a očí, povedal Kunz.
Vhodné tipy, ako sa chrániť
Včasné prezeranie správ o kontrole kúpaliska alebo vodného parku dokáže byť užitočné pri identifikácii akýchkoľvek zdravotných alebo bezpečnostných problémov. Tieto správy možno zvyčajne nájsť na mieste kúpaliska alebo na webovej stránke miestneho ministerstva zdravotníctva, povedal Kunz.
Pred vstupom do vody, respektíve bazéna si položte tieto otázky: Je viditeľný odtok na dne bazéna? Vyzerá, že je zabezpečený a v dobrom stave? Sú v službe plavčíci, ktorí pozorne sledujú plavcov? Ak tam nie sú plavčíci, je v dosahu bezpečnostné vybavenie, napríklad záchranný kruh?
Pri bazéne často nachádzame nápisy, ktoré nás varujú, aby sme sa pred vstupom do bazéna osprchovali. Tieto tabule rozhodne neignoru.
„Opláchnutím… len na jednu minútu sa zníži väčšina nečistôt alebo čohokoľvek iného na tvojom tele, ktoré spotrebuje chlór alebo bróm, ktoré sú potrebné na zabíjanie… choroboplodných zárodkov,“ povedal Kunz.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)