fbpx

Kúpanie v bazéne prináša mnohé riziká. AKO sa chrániť pred chorobami?

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash

Nie je nič osviežujúcejšie, ako sa v horúcom letnom dni schladiť v bazéne. Ako však teploty stúpajú, bazény a vodné parky majú tendenciu byť čoraz viac preplnené ľuďmi.

Hoci chemikálie vo vode (ako chlór a bróm) zabíjajú veľa vírusov a baktérií, stále existujú určité baktérie, ktoré sa môžu skrývať vo vode – a je dôležité vedieť, čo môžeš urobiť, aby si sa im vyhli.

„Môžete sa nakaziť chorobami súvisiacimi s plávaním… vodou kontaminovanej baktériami,“ vysvetlil Jasen Kunz, vedúci programu zdravej vody v pobočke pre prevenciu chorôb prenášaných vodou Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Choroba môže tiež nastať z „kontaktu s chemikáliami, ktoré sú vo vode, alebo vdýchnutím chemikálií, ktoré sa vyparujú… a vo vzduchu sa menia na plyn,“ poznamenal Kunz pre portál Huffpost. Našťastie, existujú kroky, ktoré stačí dodržiavať, aby si výrazne eliminoval šance, že ochorieš pri pobyte v bazéne.

Okrem hnačky aj ďalšie choroby

Najčastejšou príčinou prepuknutia chorôb súvisiacich s plávaním je hnačka. „Toto je jeden z dôvodov, prečo, ak dôjde k fekálnej nehode v bazéne, existuje protokol, ktorý plavčíci a prevádzkovatelia bazéna dodržiavajú predtým, ako pustia ľudí späť do vody,“ vysvetlila doktorka Clare Rock, docentka z Lekárskej univerzity Johna Hopkinsa.

Milióny baktérií sa môžu dostať do vody, keď niekoho zastihne hnačka v bazéne a iní ľudia ochorejú po prehltnutí aj malého množstva, povedal Kunz.

A čo viac, niekto nemusí nevyhnutne mať nehodu vo vode, aby iní ochoreli. Malé čiastočky výkalov sa môžu pri plávaní „odtrhnúť“ z tela ľudí, takže ich vo vode nemusíte nevyhnutne vidieť.

Niektoré z ďalších bežných baktérií, ktoré sa dajú zachytiť, sú napríklad norovírus, giardia, shigella či E. coli. V závislosti od patogénu môžeš v dôsledku toho pociťovať hnačku, nevoľnosť, vracanie, horúčku alebo bolesť žalúdka.

V akých prípadoch chlór tieto baktérie nezabije? V prvom rade je dôležité, aby bazény a vodné ihriská mali správne množstvo chlóru alebo brómu a správne pH, aby mohli účinne zabrániť šíreniu choroboplodných zárodkov.

Ale „ľudia môžu byť stále vystavení choroboplodným zárodkom počas doby, ktorú chlór zabíja,“ vysvetlila doktorka Jessica Lum, špecialistka na infekčné choroby z kliniky v Clevelande.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie