fbpx

Kúpalisko z chráneného jazera? Svedok nakrútil, ako sa turisti kúpali v Popradskom plese

Kúpanie v tatranských plesách, potokoch či vodopádoch je zakázané. Zdroj: FB/Popradské pleso, Reprofoto FB/Vysoké Tatry

Kúpanie v tatranských plesách, potokoch či vodopádoch je síce zakázané, no stále sa nájdu nadšenci, ktorí tento zákaz ignorujú a neodolajú pokušeniu vstúpiť do vody. Informuje TA3.

Priaznivé počasie láka niektorých návštevníkov Tatier, aby sa schladili v studenej horskej vode, no kúpanie v plesách, potokoch či vodopádoch je zakázané. Tieto vodné plochy sú totiž dôležitými ekosystémami, ktoré poskytujú útočisko mnohým druhom živočíchov a môžu byť ohrozené ľudskou aktivitou.

„Už niekoľko rokov intenzívne upozorňujeme ľudí, aby z tatranských plies a potokov nerobili kúpaliská. Snažíme sa vysvetliť, že tieto vody sú domovom mnohých druhov živočíchov, pre ktoré môžu mať aj drobné zmeny v biotope vážne následky,“ povedal Pavol Majko, vtedajší riaditeľ Správy TANAP-u, v septembri minulého roka.

Narušenie ekosystémov môže nastať už len tým, že návštevníci pristúpia k plesu, čím sa dostávajú mimo vyznačené turistické chodníky, čo je v rozpore s pravidlami Návštevného poriadku Tatranského národného parku.

„Ekosystémy poškodzujú návštevníci napríklad už tým, že prichádzajú k plesám, ktorých okrajová časť je citlivá na zošľapávanie, nastáva erózia brehov, zakaľovanie vody. Navyše, opaľovacie krémy a deodoranty môžu uvoľňovať do vody chemické substancie,“ upozorňuje TANAP.

Nedeľné kúpanie v Popradskom plese

V nedeľu (22. septembra) sa na Facebookovej skupine Vysoké Tatry objavilo video, na ktorom je zachytená osoba plávajúca v Popradskom plese.

Tento čin vyvolal vlnu diskusií, keďže kúpanie v tatranských plesách je prísne zakázané kvôli ochrane ekosystémov a dodržiavaniu Návštevného poriadku Tatranského národného parku.

Vzniklo po ústupe ľadovcov v poslednej dobe ľadovej a voda stekajúca z okolitých dolín a štítov vytvorila nádherné údolie.

Jazero má žltozelenú farbu a jeho teplota sa pohybuje okolo 16 stupňov Celzia. Nachádza sa v treťom, teda najvyššom stupni ochrany, čo podčiarkuje jeho ekologický význam a potrebu ochrany.

Video zverejnené na sociálnej sieti však okamžite spustilo množstvo reakcií a diskusií medzi členmi skupiny. Ľudia sa delili o názory na to, či je kúpanie v zakázanej oblasti zodpovedné. Mnohí vyjadrovali pobúrenie nad riskantným správaním, zatiaľ čo iní sa na videu zabávali.

„Drzí a negramotní ľudia, ktorí toto robia…,“ komentovala jedna členka. „Nemám slov, nemajú žiadny rešpekt k prírode, načo tam potom chodia, keď ju ničia,“ dodala ďalšia.

„Takéto správanie by sa malo trestať vysokými pokutami, aby si do budúcna zapamätali, ako sa správať v národnom parku!“ pohoršoval sa iný komentujúci.

Niektorí sa tiež rozhorčovali nad tým, prečo osoba, ktorá video nakrútila, neupozornila alebo nezavolala ochranárov.

Za kúpanie v plesách hrozia pokuty

Okrem vážneho narušenia ekosystému plesa môže takéto konanie viesť k pokutám až do výšky 300 eur. Minulý rok TANAP na svojich stránkach zverejnil prípad dvoch mužov, ktorí sa otužovali v Batizovskom plese a dostali pokutu 50 eur za tento priestupok.

Vlani TANAP vo svojej správe tiež uviedol, že „za kúpanie sa v plesách či bystrinách, ako aj za iné priestupky, hrozí turistom pokuta do výšky 300 eur na mieste v blokovom konaní. V následnom priestupkovom konaní ide o vyššie sumy.“

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie