Odvolávanie či odchod zamestnancov v rezorte kultúry zvyšuje neistotu pri plnení dôležitých agend rezortu. Podľa Ondreja Dostála ministerstvo nie je súkromnou firmou Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu.
Po nástupe ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej nabrali čistky v rezorte nevídaný rozmer. Od októbra 2023 do tohtoročného septembra dostalo výpoveď 15 zamestnancov a štyria podali výpoveď na vlastnú žiadosť, píše agentúra SITA.
Vyplatených 400-tisíc na odstupnom
Medzi výpoveďami bolo napríklad rozviazanie pracovného pomeru s riaditeľkou Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej, taktiež s riaditeľom Slovenského národného divadla Matejom Drličkom či odvolanie riaditeľa Slovenského národného múzea Branislava Pánisa po takmer dvoch desiatkach rokov, za ktorého sa postavilo aj české Národné múzeum a považuje ho za „špičkového odborníka s medzinárodným renomé“.
Zo strany ministerstva bolo adresovaných 24 dohôd o ukončení pracovného pomeru a ďalší 12 zamestnanci sa dohodli na odchode na vlastnú žiadosť. Spolu tak z kultúrnych inštitúcií odišlo alebo bolo nútených odísť 55 zamestnancov.
Údaje vyplývajú z odpovede šéfky rezortu Šimkovičovej, na ktorú interpeloval poslanec SaS Ondrej Dostál. „Na ďalšiu súvisiacu otázku poslanca Ondreja Dostála o tom, akú sumu muselo ministerstvo kultúry vyplatiť na odstupnom tým zamestnancom ministerstva, s ktorými bol ukončený pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou za obdobie od októbra 2023 až do konca septembra 2024, ministerstvo kultúry uviedlo, že za uvedený čas ministerstvo kultúry vyplatilo na odstupnom 391 478 eur,“ dodáva strana SaS.
Dostál tvrdí, že Šimkovičová spolu s generálnym tajomníkom služobného úradu MK SR Lukášom Machalom realizujú personálne čistky, čo označil za neakceptovateľné. Ku koncu minulého roka pracovalo naprieč ministerstvom kultúry 217 zamestnancov.
Hrozba žalôb
Poslanec zdôrazňuje, že ministerstvo kultúry nie je súkromná firma ministerky a Machalu, ale ide o ústredný orgán štátnej správy. Vyzval tiež, aby sa ďalej neznižoval personálny stav.
„Klanové čistky na ministerstve kultúry sú robené bez ohľadu na to, že vyhodení pracovníci vykonávali odbornú, vysoko kvalifikovanú prácu s mimoriadnymi, objektívne merateľnými výsledkami,“ tvrdí tímlíder SaS pre kultúru René Parák.
Pripomenul aj zrušenie Inštitútu kultúrnej politiky k 1. septembru, Odboru kreativity a vzdelávania, a taktiež múzejnej a galerijnej rady.
„Od začiatku roka urobilo ministerstvo už osem organizačných zmien. Spolu s ďalšími 400 inštitúciami a viac ako 4 000 pracovníkov v kultúre vstúpilo do štrajkovej pohotovosti – Kultúrny štrajk aj takmer 70 zamestnancov MK SR. Dôvodom bol okrem devastačného šafárenia v rezorte nesúhlas s prepúšťaním dlhoročných odborných štátnych zamestnancov aj nesúhlas s ďalšou organizačnou zmenou úradu, ktorý vedenie ministerstva ignorovalo,“ pokračuje Parák.
Upozorňuje pred stratou plynulosti pri napĺňaní dôležitých agend kultúry, čo môže viesť k oslabeniu schopnosti analyzovať dáta v rezorte, a hrozí aj možnosť, že prepustení zamestnanci sa budú brániť občianskoprávnymi žalobami.
Začiatkom októbra sme pritom písali, že prepúšťanie na ministerstve sa neskončilo, dostalo iba pauzu, keďže vedenie čaká na schválenie rozpočtu. Chýbajú totiž peniaze na vyplácanie odstupného. Po Novom roku sa očakávajú výpovede pre ďalších 60 zamestnancov.