Kto zaplatil na Slovensku najväčšie odvody a dane? Pozrite si rebríček TOP 10 najväčších platiteľov

Reklama
Ktorí sú najväčší platitelia daní? Zdroj: TASR/avol Zachar, Jakub Kotian

V roku 2023 odviedlo desať najväčších platiteľov daní a odvodov z nefinančného sektora SR do štátneho rozpočtu približne 1,6 miliardy eur. Na prvú priečku sa vrátila spoločnosť Volkswagen Slovakia.

Tento údaj vychádza zo štúdie Taxparency 2024 od poradenskej spoločnosti BMB Partners Taxand, ktorá sa zameriava na firmy s významným príspevkom k verejným financiám.

Volkswagen Slovakia zaplatil na daniach a odvodoch 279 miliónov eur, čo ho zaradilo na vrchol rebríčka. Nasledovala automobilka Kia Slovakia so 212 miliónmi eur a Slovnaft, ktorý prispel sumou 195 miliónov eur.

Rebríček TOP 10 najvýznamnejších daňovníkov z nefinančného sektora na Slovensku:

1. VOLKSWAGEN SLOVAKIA, a.s. (279 mil. eur)
2. Kia Slovakia s. r. o. (212)
3. SLOVNAFT, a.s. (195)
4. Slovenské elektrárne, a.s. (174)
5. U. S. Steel Košice, s.r.o. (150)
6. Železnice Slovenskej republiky (142)
7. Schaeffler Slovensko, s.r.o., Kysucké Nové Mesto a Skalica (116)
8. Slovak Telekom, a.s. konsolidované (111)
9. Lidl Slovenská republika, v.o.s. (109)
10. Continental Matador Rubber, s.r.o. (109)

Tieto spoločnosti nielenže prispievajú značnými sumami na daniach, ale zároveň sú aj jednými z najväčších zamestnávateľov v krajine, pričom poskytujú tisíce pracovných miest. Ich vysoké odvody sú úzko prepojené s veľkým objemom výroby a exportu.

Analýza ukázala, že takmer 70 % z 50 najväčších platiteľov daní na Slovensku má podľa údajov finančnej správy najvyššie hodnotenie vysoko spoľahlivých daňovníkov, pričom v celkovom národnom priemere je ich len niečo vyše 20 %. Tieto štatistiky naznačujú, že najväčší platitelia daní sú zároveň aj najspoľahlivejší.

Pri príprave štúdie sa firmy zúčastnili prieskumu, v ktorom odpovedali na otázky týkajúce sa Indexu daňovej spoľahlivosti (IDS), ktorý finančná správa zaviedla v roku 2019 na základe odporúčania Európskej komisie a ktorý funguje už tretí rok.

Podľa BMB Partners až 80 % spoločností z prvej päťdesiatky uviedlo, že ich tento daňový rating zaujíma a považujú ho za dôležitý. Ďalších 67 % firiem priznáva, že sa stretlo s využitím tohto ratingu pri hodnotení obchodných partnerov, a 40 % respondentov využíva tento rating pri spracovaní ESG reportu.

Finančná správa považuje Index daňovej spoľahlivosti (IDS) za nástroj, ktorý má podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností voči štátu. Tento systém hodnotenia je zavedený aj v pobaltských krajinách a v Maďarsku. Aj keď sa kritériá môžu ďalej doladiť, najmä s ohľadom na veľkosť daňovníka a jeho ochotu spolupracovať, IDS už po troch rokoch prevádzky priniesol pozitívne výsledky. Žiadny z daňovníkov v prvej desiatke nebol hodnotený ako menej spoľahlivý (kategória C), čo potvrdzuje ich výbornú daňovú disciplínu a oprávnené zaradenie medzi elitu najlepších platiteľov daní.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie