Kto húsijských povstalcov podporuje?
Podľa amerického výskumného inštitútu Combating Terrorism Center povstalcom poskytuje od roku 2014 Hizballáh rozsiahle vojenské odborné znalosti a výcvik. Aj húsíovia považujú Irán za spojenca, pretože Saudská Arábia je ich spoločným nepriateľom.
Irán je podozrivý zo zásobovania húsijských povstalcov zbraňami. Američania tvrdia, že iránske spravodajské služby sú rozhodujúce, aby im umožnili zamerať sa na lode. „Vieme, že Irán bol hlboko zapojený do plánovania operácií proti komerčným plavidlám v Červenom mori,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová. „Je to v súlade s dlhodobou materiálnou podporou Iránu a povzbudzovaním k destabilizačným akciám húsíov v regióne.“ Irán účasť na útokoch husíov v Červenom mori popiera.
USA a Saudská Arábia tvrdia, že Irán dodal húsíom balistické rakety, ktoré vystrelili na saudské hlavné mesto Rijád v roku 2017. Všetky boli zostrelené. Saudská Arábia tiež obvinila Irán z dodávky riadených striel a bezpilotných lietadiel, ktoré húsíovia použili na útoky na saudské ropné zariadenia v roku 2019. Od začiatku vojny v Gaze vystrelili husíovia na Izrael aj balistické rakety a bezpilotné lietadlá. Dodávka týchto zbraní by porušila zbrojné embargo OSN. Irán obvinenia z podpory povstalcov poprel.
Akú veľkú časť Jemenu húsíovia kontrolujú?
Oficiálnou vládou Jemenu je Prezidentská vodcovská rada, na ktorú prezident Abdrabbuh Mansour Hadi preniesol svoje právomoci v apríli 2022. Vláda však sídli v hlavnom meste Saudskej Arábie Rijáde po tom, čo tam Hadi v roku 2015 utiekol. Väčšina jemenskej populácie žije v súčasnosti v oblastiach pod kontrolou husínov. Okrem Sanaa a severu Jemenu kontrolujú husíni aj pobrežie Červeného mora.
Povstalci vyberajú dane a taktiež tlačia peniaze. Bezpečnostná rada OSN uviedla, že do roku 2010 mali húsíovia 100- až 120-tisíc stúpencov.