Kto sú rebeli zvaní húsíovia a prečo útočia na lode v Červenom mori?

Reklama
Na snímke povstalci zvaní húsíovia počas cvičenia. Zdroj: X/Babar Khan Niazi

Útoky dronov a rakiet na nákladné lode v Červenom mori podnietili sily pod vedením USA a Spojeného kráľovstva k uskutočneniu leteckých útokov na ciele v regióne. Západ podnikol kroky po tom, čo na plavidlá zaútočili húsíovia, povstalecká skupina podporovaná Iránom, ktorá ovláda veľkú časť Jemenu.

Americký prezident Joe Biden uviedol, že armády USA a Spojeného kráľovstva s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Holandska v piatok skoro ráno úspešne zaútočili na ciele húsíov. Zasiahnutých bolo viac ako 12 miest vrátane hlavného mesta Saná a oblasti Hudajda, prístavnej pevnosti húsíov v Červenom mori. Medzi ciele húsíov v Jemene patrili logistické uzly, systémy protivzdušnej obrany a sklady zbraní.

Prečo húsíovia útočili na lode v Červenom mori?

Útoky sa začali po začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom 7. októbra. Húsíovia deklarovali svoju podporu Hamasu a povedali, že sa zamerajú na akúkoľvek loď smerujúcu do Izraela. Nie je pritom jasné, že všetky napadnuté lode tam skutočne smerovali.

V novembri sa húsíom podarilo zmocniť izraelskej nákladnej lode. Odvtedy zaútočili s bezpilotnými lietadlami a balistickými raketami na niekoľko komerčných plavidiel.

Útoky húsíov v Červenom mori sa medzi novembrom a decembrom zvýšili o 500 %. Hrozba je taká veľká, že sa veľké lodné spoločnosti ako Mediterranean Shipping Company, Maersk, Hapag-Lloyd (aj ropná spoločnosť BP) prestali v regióne plaviť, ich náklady na poistenie sa od začiatku decembra zvýšili 10-násobne.

Existuje obava, že kvôli konfliktu stúpnu ceny pohonných hmôt a poškodia sa dodávateľské reťazce. Takmer 15 % svetového námorného obchodu totiž prechádza práve cez Červené more, ktoré je so Stredozemným morom spojené Suezským prieplavom. Ide o je najkratšiu lodnú trasu medzi Európou a Áziou. Washington medzičasom obvinil Irán, že je „hlboko zapojený“ do plánovania operácií proti komerčným plavidlám v Červenom mori.

Kto sú rebeli zvaní húsíovia?

Ide o ozbrojenú skupinu z podsekty jemenskej šiítskej moslimskej menšiny Zaidiov. Svoje meno prevzali od zakladateľa hnutia Husseina al Houthiho. Skupina, formálne známa ako Ansar Allah (Boží prívrženci), vznikla v 90. rokoch s cieľom bojovať proti korupcii vtedajšieho prezidenta Aliho Abdullaha Saleha.

Prezident sa s podporou saudskoarabskej armády v roku 2003 pokúsil húsijských povstalcov zlikvidovať, no húsíovia atak odrazili.

Húsiovia sú od roku 2014 v občianskej vojne s jemenskou vládou. Vládu proti húsíom podporila aj koalícia arabských krajín vedená Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi. Do začiatku roku 2022 si podľa odhadov OSN vyžiadala 377 000 mŕtvych a vyhnala z domovov štyri milióny ľudí.

Húsíovia sa vyhlasujú za súčasť Iránom vedenej „osi odporu“ proti Izraelu, USA a širšiemu Západu – spolu s Hamasom a Hizballáhom.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie