V prípade, že by Slovensko niekto napadol, ochotu brániť svoju krajinu deklarovala zhruba štvrtina jej obyvateľov. Iba necelých sedem percent by Slovensko určite chránilo.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre nezávislú organizáciu Stredoeurópske observatórium digitálnych médií (CEDMO), o ktorom informuje Denník N. Dôležitým kontextom je, že v otázke sa priamo nepýtali, proti akej krajine by sa Slovensko bránilo. Ak by si napríklad niekto za agresora dosadil v čase vojny proti Ukrajine Rusko, bolo to len na predstavivosti opýtaných.
Prieskum zisťoval ochotu bojovať za vlasť aj na základe volebných preferencií. Najväčšiu bojovnosť deklarovali voliči Progresívneho Slovenska (35 percent), Demokratov (34 percent), Smeru-SD (30 percent) a SaS (29 percent).
Keď sa podobnú otázku pýtala agentúra Focus v roku 2022 krátko po začiatku vojny Ruska proti Ukrajine, najväčšiu ochotu bojovať za Slovensko vyjadrili voliči Republiky (27 percent) a PS (19 percent). Tieto prieskumy však nie je možné porovnávať – nielen pre časový posun a pre inú agentúru, ale aj preto, že vtedy medzi možnosťami na odpoveď dali aj odchod z krajiny.
Voliči SNS sú najmenej ochotní brániť svoju vlasť so zbraňou v ruke (19 percent). O málo viac pred nimi sa ocitli voliči Hlasu-SD (21 percent). Nízku ochotu bojovať za Slovensku vyjadrili aj voliči Maďarskej aliancie (20 percent).
Najväčšiu nevôľu brániť Slovensko vyjadrili ľudia starší ako 65 rokov. Nižšie vekové kategórie vyjadrili približne rovnakú ochotu bojovať. Najviac ich však je medzi osobami od 45 do 64 rokov.
Agentúra Ipsos vykonala prieskum na konci mája na vzorke 1 834 ľudí. Otázka nešpecifikovala o napadnutie akou krajinou by išlo.
Inštitút CEDMO sa pýtal aj na to, aký výsledok vojny na Ukrajine by si ľudia želali. Podľa sondáže by si najviac ľudí prialo, aby sa konflikt skončil „dočasným mierom bez toho, aby zvíťazila jedna strana“. Takéto želanie vyslovilo až 39 percent opýtaných. Ďalších 33 percent si želá víťazstvo obete – Ukrajiny – a necelých 14 percent víťazstvo agresora, teda Ruska. Až okolo 14 percent opýtaných uviedlo, že nevie alebo im to je jedno.