Krvný test dokáže odhaliť parkinsona. Môže to zásadne pomôcť pri liečbe

Reklama
Ilustračná snímka (Zdroj: FREEPIK/freepik)

Vedci vyvinuli jednoduchý krvný test využívajúci umelú inteligenciu na predpovedanie Parkinsonovej choroby roky predtým, ako začnú jej príznaky.

Dúfajú, že to môže viesť k lacnému testu pichnutia do prsta, ktorý poskytne včasnú diagnózu – a pomôže nájsť spôsoby liečby na spomalenie choroby, informuje BBC. Na preukázanie jeho presnosti sú však potrebné väčšie skúšky.

Parkinsonova choroba postihuje takmer 10 miliónov ľudí na celom svete. U mnohých sa diagnostikujú už rozvinuté symptómy, ako sú tras, problémy s pohybom a pamäťou – spôsobené odumieraním nervových buniek v časti mozgu, ktorá kontroluje pohyb. Neexistuje žiadna liečba a žiadna liečba na spomalenie alebo zastavenie ochorenia, hoci existujú terapie, ktoré pomáhajú zvládnuť symptómy.

Vedci pod vedením vedcov z University College London a University Medical Center Goettingen v Nemecku odobrali vzorky krvi skupine ľudí s Parkinsonovou chorobou a ďalšej bez nej.
Identifikovali osem hlavných proteínov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou predpovedajú, u koho sa tento stav rozvinie.

Tieto markery boli priamo spojené so zápalom a degradáciou proteínov a mohli by sa použiť na vývoj nových liekov na liečbu Parkinsonovej choroby, uviedli vedci. Tím potom testoval krv od 72 pacientov s rizikom mozgových porúch, ako je Parkinsonova choroba, na týchto osem proteínových markerov – a sledoval ich počas 10 rokov.

Pomocou nástroja AI správne predpovedali, že u 16 ľudí sa vyvinie Parkinsonova choroba – v niektorých prípadoch až sedem rokov predtým, ako sa začali príznaky. Celkovo test predpovedal, že u 79 % sa toto ochorenie rozvinie – a vedci stále sledujú ďalších pacientov, aby potvrdili jeho presnosť.

Symptómy Parkinsonovej choroby sú zvyčajne spočiatku mierne a rozvíjajú sa postupne. Hlavné príznaky potom ovplyvňujú pohyb a zahŕňajú: trasenie, ktoré zvyčajne začína v ruke alebo paži
pomalý pohyb, ako je chôdza s veľmi malými krokmi, stuhnutosť a napätie vo svaloch, čo môže sťažiť pohyb alebo mimiku.

V mozgu strácajú nervové bunky schopnosť produkovať dôležitú chemikáliu nazývanú dopamín, ktorá je spojená s pohybom, kvôli nahromadeniu proteínu nazývaného alfa-synukleín.

Vedci teraz plánujú vytvoriť jednoduchší test, kde sa kvapka krvi na karte môže dostať do laboratória, aby sa zistilo, či dokáže predpovedať Parkinsonovu chorobu ešte skôr. Profesor David Dexter, výskum v Parkinson’s UK, ktorý financovať štúdium, povedal: „Zistenia pomáhajú k riaditeľovi poskytnúť prívalu nedávnych aktivít smerujúcich k nájdeniu jednoduchého spôsobu testovania a merania Parkinsonovej choroby.“

Test môže byť schopný rozpoznať rozdiel medzi Parkinsonovou chorobou a inými podobnými stavmi, dodal. Profesor Ray Chaudhuri, profesor pohybových porúch a neurológie z King’s College Hospital povedal, že krvné testy na diagnostiku a predpovedanie Parkinsonovej choroby sú „obrovskou nenaplnenou potrebou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie