Gymnázium v Spišskej Starej Vsi sa vyrovnáva s TRAGÉDIOU. Matka útočníka sa mala v osudný deň STRETNÚŤ s vedením školy

Reklama
18-ročný Samuel útočil nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Obeťami sa stala zástupkyňa riaditeľa Mária a jeho spolužiačka Alenka. Foto: TASR/Veronika Mihaliková, FACEBOOK/ Gymnázium Spišská Stará Ves

Šok a smútok ovládli gymnázium v Spišskej Starej Vsi po nepredstaviteľnej tragédii, ktorá zasiahla celé Slovensko. Nielen študenti a učitelia, ale aj celá komunita sa vyrovnáva s dvojnásobnou vraždou, ktorú spáchal osemnásťročný študent. Návrat k bežnému životu je však postupný a sprevádzajú ho výrazné podporné opatrenia.

Škola plná smútku a nádeje

Po dvoch dňoch, keď zostala škola zatvorená, sa študenti opäť vrátili do svojich tried. Na rozdiel od bežného vyučovania ich však čakal deň zameraný na emocionálnu podporu. Psychológovia pripravili množstvo aktivít, ktoré mali pomôcť prekonať obavy a spracovať pocity. „Dnes sme sa zamerali na to, aby sme v študentoch obnovili pocit bezpečia,“ uviedla podľa Plusky psychologička Lenka Kvašňáková, ktorá spolu s tímom odborníkov podporuje školu už od tragického štvrtka.

Na tento účel vznikla aj špeciálna izba spomienok. Mládež tu môže pomocou kreatívnych techník, ako je maľovanie či rozhovory, vyjadriť svoje pocity. „Chceme, aby si študenti uvedomili, že môžu znova zažiť pozitívne emócie aj na mieste, ktoré je momentálne spojené s bolesťou,“ dodala Kvašňáková.

Prerábky a duchovná podpora

Vedenie školy plánuje zásadné zmeny. Trieda, v ktorej došlo k tragédii, aj priľahlé chodby budú prerobené. „Chceme, aby sa prostredie stalo miestom, ktoré nebude pripomínať tragické udalosti,“ uviedla riaditeľka školy Anna Kromková. Financie na tento účel poskytlo ministerstvo školstva.

Prešovská polícia zverejnila na sociálnej sieti fotografiu nebezpečného páchateľa, ktorý útočil nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Foto: Facebook/Polícia SR – Prešovský kraj
Súčasťou procesu uzdravenia bude aj návšteva biskupa, ktorý požehná priestory školy a odslúži omšu. Podľa riaditeľky ide o symbolický krok, ktorý môže pomôcť študentom a učiteľom cítiť duchovnú úľavu.

Spoločné aktivity na obnovenie dôvery

V nasledujúcich dňoch čakajú študentov rôzne spoločenské aktivity, ktorých cieľom je posilniť pocit jednoty a vzájomnej podpory. Vo štvrtok je plánovaný výlet a v piatok sa do školy vrátia aj rodičia, ktorí sa zapoja do programu spolu s deťmi.

„Dôležité je, aby sme znovu nadobudli pocit, že sme spoločne silní a že túto situáciu zvládneme,“ uviedla psychologička.

Poučenie pre budúcnosť

Tragédia poukázala na viaceré problémy, ktorým čelí školský systém. Jedným z nich je nedostatok školských psychológov. V regióne Zamagurie je nájsť kvalifikovaného odborníka mimoriadne náročné. Ďalšou výzvou je lepšia výmena informácií o problematických žiakoch medzi školami, aby sa predišlo podobným udalostiam.

Samuel, útočník, bol známy svojimi študijnými výsledkami, no od detstva vykazoval problematické správanie. Podľa odborníkov mohlo včasné podchytenie jeho problémov viesť k efektívnejšej prevencii.

Mama útočníka mala prísť v osudný deň do školy

Portál zisťoval informácie o tom, či sa rodičia útočníka Samuela ozvali zástupcom školy. Podľa ich informácií mala jeho matka prísť na rozhovor s vedením, škole však zavolala už po tragickom útoku. „Ešte mám prísť do školy?” opýtala sa v telefóne. Škola jej však odpovedala, aby už na miesto nechodila.

Svetlo na konci tunela

Napriek hlbokej rane, ktorú tragédia spôsobila, vedenie školy, študenti aj rodičia veria, že spoločne dokážu obnoviť harmóniu a bezpečie. „Aj keď bude cesta dlhá, vieme, že nie sme sami. To je náš najväčší zdroj sily,“ uzavrela riaditeľka školy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie