V ruskom Baškirsku prepukli po odsúdení miestneho aktivistu masové protesty. Ľudia volali po jeho prepustení a slobode. Od začiatku vojny pritom k podobným akciám v Rusku dochádza kvôli tvrdým represiám len zriedka.
Protesty, kam by prišlo viac ako pár ľudí, sa darí režimu Vladimíra Putina dlhodobo potláčať. Masové nepokoje, ktoré vypukli v stredu v Baškirsku po odsúdení tamojšieho aktivistu Faila Alsynova, tak zaskočili nielen miestne zložky, ale aj Kremeľ.
Podľa nezávislého serveru Vjorstka prišlo k budove súdu protestovať asi tritisíc ľudí, organizátori akcie hovoria o päťtisíc demonštrantov. Denník Agenstvo potom označuje demonštráciu za jednu z najväčších od začiatku invázie na Ukrajinu.
Polícia zasahovala proti demonštrantom obuškami, slzným plynom aj zábleskovými granátmi. Demonštranti skandovali „Slobodu!“ a požadovali odvolanie baškirského gubernátora Radija Chabirova, ktorý mal podľa nich požadovať zatknutie nepohodlného aktivistu.
Úrady po protestoch podľa exilového serveru Meduza uviedli , že pri stretoch bolo zranených niekoľko policajtov a že účastníkov demonštrácie vyšetrujú kvôli použitiu násilia voči poriadkovým silám a rozpútavaniu masových nepokojov.
„Protesty vznikli kvôli miestnym problémom, ale majú celoštátny význam. Demonštrácia je určite tŕňom v oku Putinovi, pretože ľudia z oblasti za Uralom vysielajú do Moskvy signál, že sú schopní protestovať,“ napísal pre Deustche Welle novinár Juri Rescheto, ktorý dlhodobo žil v Rusku.
Veľké protesty sú v súčasnosti mimoriadne vzácne kvôli riziku zatknutia za účasť na zhromaždeniach, ktoré nemajú povolenie od úradov. Od začiatku vojny boli v súvislosti s tým zadržaných tisíce ľudí.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)